Mononukleóza (polibková nemoc)

Mononukleóza je infekční onemocnění, které vyvolává Epstein-Barrové virus. Může způsobovat malé epidemie v kolektivech. Přenáší se slinami, kašláním, kýcháním, krví a pohlavním stykem. Inkubační doba je 4 až 8 týdnů. Nejčastěji se vyskytuje na jaře a na podzim. Postihuje zejména děti a mladistvé.

Příznaky:

únava, malátnost

bolesti krku

horečka

nechutenství

zvětšení lymfatických uzlin na krk, příp. i v podpaží

zvětšené, bolestivé slinné žlázy

u některých pacientů se mohou objevit komplikace jako zvětšení sleziny, bolesti a zánět svalů, hepatitida, encefalitida, poruchy vědomí až kóma

 

Diagnostika:

Lékař při vyšetření najde zvětšené lymfatické uzliny na krku, červené hrdlo, bílý povlak na mandlích, zvětšenou slezinu a horečku. Laboratorní vyšetření krve ukáže zvýšený počet a atypický tvar bílých krvinek, zvýšené jaterní testy a přítomnost protilátek proti Epstein-Barrové viru.

 

Léčba:

Specifická léčba infekční mononukleózy neexistuje. Léčba je symptomatická, podávají se látky snižující teplotu, zmírňující bolest a zánět hrdla. Pokud je mononukleóza provázena bakteriální infekcí, podávají se antibiotika. Při hrozící obstrukci dýchacích cest jsou indikovány i kortikosteroidy. Doporučuje se klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin (alespoň 10-15 sklenic vody denně).

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus