Rakovina - Nádory

Nádor (rakovina) je chorobný útvar, který vzniká nadměrným, nezávislým a neregulovatelným růstem tkáně. Počet nových onemocnění stále stoupá.

U žen se nejčastěji vyskytuje karcinom prsu, kůže, tlustého střeva a konečníku, dělohy. Muže nejčastěji postihují nádory plic, tlustého střeva a konečníku, prostaty. Nejčastější nádorová onemocnění dětského věku jsou leukémie, nádory centrálního nervového systému a retinoblastom.

 

Příčiny vzniku:

Chemické látky - kancerogenní chemické látky jsou součástí saze, dehtu, průmyslových chemikálií, léčiv, barviv, ale i přírodních látek

Fyzikální faktory - ultrafialové, ionizující záření

Viry - virový původ nádoru zatím nebyl prokázán, ale předpokládá se souvislost některých nádorů s viry (např. retrovirus HTLV-1, Epstein-Barrové virus, papilomavirus)

Genové transformace - onkogeny jsou geny, které regulují růst a diferenciaci buněk. Mohou způsobit nádorovou transformaci buněk

 

Prevence:

Přestaňte kouřit! Kouření je rizikovým faktorem nejen nádorových onemocnění, ale i kardiovaskulárních onemocnění. Kromě rakoviny plic se podílí i na vzniku rakoviny hrtanu, hltanu, jícnu a močového měchýře.
Omezte pití alkoholických nápojů.

Chraňte se před silným slunečním zářením

Zachovejte pravidla zdravého způsobu života - jezte čerstvou zeleninu a ovoce, hodně vlákniny, mléka a mléčných výrobků; omezte živočišné tuky a sladkosti.

Pravidelné preventivní prohlídky u lékaře.

Navštivte lékaře při trvalých obtížích (jako kašel, zažívací potíže, potíže s močením ,...) a nevysvětlitelném hubnutí.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus