Nejčastěji se vyskytuje v nočních hodinách během spánku. V případě, že se toto onemocnění neléčí, může vést k nadměrnému opotřebení povrchů zubů, ke zvýšení jejich citlivosti na teplo a chlad, zvýšení pohyblivosti postižených zubů s jejich následným vypadáváním. Může se vyskytnout také zvýšená lámavost zubů a bolestivost v oblasti čelistních kloubů.
Skřípání zuby.
Tření zubů o sebe, jejich vzájemné obrušování, svírání.
Častý noční výskyt.
Může být součástí abstinenčního syndromu z vysazení návykové látky.
Onemocnění se diagnostikuje odebráním anamnézy, fyzikálním vyšetřením, ale nejlepší informace nám poskytuje EEG vyšetření.
Léčba bruxizmu zahrnuje nošení chráničů, ochranných krytů na zubech, plastikových odlitků, které zabraňují tření, broušení zubů během nočního spánku. Také snížení stresu a úprava životního stylu, meditace může přispět ke snížení výskytu tohoto onemocnění. Součástí léčby je také konzultace s odborníky. Důležité je ošetření chrupu stomatologem, návštěva u specialisty na poruchy spánku a případně i účinná psychoterapie.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu