Předpokládá se, že je vývojovým pozůstatkem. Novější studie poukazují na jeho význam v imunitním systému, protože ve své stěně obsahuje mízní tkáň. Pojmem apendicitida označujeme bakteriální zánět červovitého výběžku slepého střeva. Zánět vyvolávají bakterie, které jsou fyziologickou součástí tlustého střeva.
Bolest. Nejprve v nadbřišku, příp. kolem pupku; někdy i v oblasti žaludku
Bolest postupně přechází do pravého podbřišku
Někdy je apendix uložen v jiné poloze - např. v malé pánvi, mezi střevními kličkami, ... Tehdy může být bolest pociťována na jiných místech - níže v pravém podbřišku, v křížové oblasti, může bolet i celé břicho
Nevolnost, zvracení
U některých typů i průjmy
Teplota je mírně zvýšená (do 37,5 ° C)
Zrychlení pulsu
Pokud dojde k proděravění stěny apendixu, zánět se rozšíří do peritoneální dutiny a stav se zkomplikuje. Taková komplikace se projeví horečkou a silnějšími bolestmi.
Příčinou akutní apendicitidy je ucpání apendixu zatvrzelým kouskem stolice nebo kvůli nabobtnání lymfatické tkáně v jeho stěně. Tehdy se v apendixu rozmnoží bakterie a vyvolají zánět.
Vyšetření břicha pohmatem a v některých bodech, které naznačují apendicitidu
Laboratorní vyšetření krve ukáže zvýšené množství leukocytů (bílých krvinek)
Ultrasonografie
Jedinou možnou léčbou akutní apendicitidy je neodkladná operace, odstranění apendixu (apendektomie).
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu