Strie vznikají v důsledku rychlého natahování kůže a hormonálních změn. Vlivem hormonů (kortikosteroidy, progesteron) kůže ztrácí elasticitu, její povrchové vrstvy se stávají tenčími. Uvnitř vznikají trhlinky a poškozená tkáň se nahradí pojivem. V pojivu jsou cévy, které způsobují červené nebo modré zbarvení strií. Po čase se cévy zatáhnou a strie blednou. Strie jsou tvořeny pojivovou tkání, která neobsahuje pigmentové buňky. Proto zůstanou bílé i po opalování.
Během těhotenství.
V pubertě.
Při náhlém zvýšení hmotnosti těla.
Při některých endokrinních onemocněních např. Cushingův syndrom.
Při dlouhodobém užívání kortikosteroidů celkovém i lokálním.
U těhotných žen na břiše, pánvi, prsou.
V pubertě na břiše, pánvi, kolem pasu, na prsou.
Při dlouhodobém užívání kortikosteroidů a při Cushingovém syndromu se strie mohou objevit na celém těle, i na obličeji. Postihují větší oblast, jsou delší a širší.
Samotné strie neohrožují zdraví člověka. Ale pokud se objeví mimo těhotenství, jsou doprovázeny zvýšeným tlakem krve, přibíráním na trupu, hirsutismem, navštivte lékaře.
Stiriím můžeme předcházet používáním krémů určených na tento problém. Tyto přípravky obsahují výtažky z rostlin, kolagen, elastin, které zpevňují kůži. Pomoci si můžeme i z domácí lékárny - olivovým olejem natíráme místa, kde předpokládáme vznik strií.
V léčbě se využívá kyselina trichloroctová jako osvědčená peelingové látka spolu s laserem. Úspěch má i léčba retinoidy. Zcela odstranit strie bez chirurgického zásahu je asi nemožné. Při abdominoplastice se odstraňuje natažená kůže spolu se striemi. Avšak při rozsáhlejším postižení kůže se všechny strie odstranit nedají.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu