Z neléčené těhotné matky se může přenést na plod a způsobit mu podle stadia onemocnění matky různá poškození. Vyskytuje se na celém světě. Postihuje hlavně sexuálně aktivní mladé osoby (častěji muže), má výraznou sociální povahu. Od roku 1953 počet onemocnění u nás výrazně klesl.
V místě vstupu infekce se vytvoří po určité době vřed, následuje rozsev infekce do celého těla, projevující se celkovými příznaky, různými vyrážkami na sliznicích a kůži, vypadáváním vlasů. Raná fáze onemocnění je vystřídána obdobím bez příznaků, která po několika letech vede k postižení orgánů, nejčastěji kůže, srdce a velkých cév a centrální nervové soustavy. Charakteristické jsou i condylomata lata - tuhé, ploché, hladké, mokvavé zapáchající papuly.
Onemocnění se přenáší přímým kontaktem s postiženými místy na kůži, sliznicí nakaženého partnera, nejčastěji však pohlavním stykem.
Neléčený syfilis může po čase vážně poškodit prakticky všechny orgány, nejčastěji kůži, kosti, srdce, mozek a míchu. Může vést v pozdějších stádiích k duševním poruchám a smrti.
Mikroskopické vyšetření infekčních ložisek, krevní testy.
Antibiotika při hospitalizaci.
Dodržováním zásad bezpečnějšího sexu, používáním kondomu.
Monogamita a omezení promiskuity poskytuje nejlepší řešení.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu