Trichomonóza (trichomoniáza)

Onemocnění močové a poševní sliznice způsobené prvokem - Trichomonas vaginalis. Světová zdravotnická organizace odhaduje roční výskyt ve světě na 170 milionů. Nejčastěji postihuje ženy ve věku 16-35 let. Odhaduje se, že až 20% žen se setká s trichomonádovou infekcí během reprodukčního věku.

 

Příznaky:

U mužů způsobuje zánět močové trubice, projevující se výtokem a pálením. Příznaky se však objevují zřídka. Častěji se vyskytuje u žen, což se projeví řídkým, zpěněným nejčastěji zeleno-žlutým výtokem nasládlého zápachu s nepříjemnými pocity v oblasti pohlaví, bolestí při styku, při močení.

 

Příčiny vzniku:

Přenáší se hlavně pohlavním stykem.

 

Co způsobuje?

Žádné vážnější komplikaci sama nezpůsobí. Může však, tak jako ostatní sexuálně přenosné infekce napomoci přenosu ostatních sexuálních chorob, například genitálního oparu, kvasinek, může také podpořit vznik rakoviny děložního hrdla a podobně.

 

Diagnostika:

Vyšetřením poševního výtoku nebo výtěrem z močové trubice. Diagnostika se opírá o přímé mikroskopické pozorování pohyblivého prvoka z poševního nebo uretrálního stěru, nebo o kultivaci, která je citlivější metodou. Prvoci mohou být detekovány také z cytologického testu Bethesda dříve tzv.. PAP Papanicolového stěru.

 

Léčba:

Metronidazol je účinný lék. Léčba musí probíhat u obou partnerů současně s vyloučením sexuální aktivity až do kontrolního stěru. Až v případě negativních testů 2 týdny po léčbě lze zahájit sexuální aktivitu.

 

Jak se chránit?

Dodržováním zásad bezpečného sexu, používáním kondomu.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus