Tuberkulóza

Tuberkulóza je infekční onemocnění zapříčiněné mykobakteriemi. Nákaza se šíří kapénkovou infekcí. Zdrojem nákazy je nejčastěji nemocný člověk, který vykašlává mykobakterie. Není výjimkou ani přenos infekce z ptáků (zejména holubů), koček nebo jiných zvířat, jakož i z ovzduší.

Mykobakterie vstupují do organismu dýchacími cestami (výjimečně i přes poraněnou kůži nebo kontaminované potraviny). Rozmnoží se, vyvolají zánětlivou reakci a vznik zánětlivého ložiska v plicích. Šíří se dál, do lymfatických uzlin a do krve. Takové primární ložiska se mohou vyhojit nebo perzistovat v organismu a po určitém čase vyvolají postprimární tuberkulózu.

 

Příznaky:

Únava, malátnost

Zvýšená teplota

Pocení, zejména během spánku

Nechutenství

Kašel

Vykašlávání sputa - nejprve hnisavě - hlenového, později vykašlávání červeného sputa nebo krve

Mohou se objevit pichavé bolesti za hrudní kostí, pod lopatkami a mezi lopatkami

Kromě plic mohou být postiženy i jiné orgány a tkáně, například. mozek, kosti a klouby, močový-pohlavní systém, trávicí systém, kůže a jiné.

 

Příčiny vzniku:

nejčastějším původcem tuberkulózy je Mycobacterium tuberculosis

Mycobacterium bovis - je původcem tuberkulózy zejména zvířat, ale může se přenést i na člověka

Mycobacterium africanum - u nás se nevyskytuje

Důležitý faktor vzniku je špatná sociální situace

 

Diagnostika:

Klinické příznaky, anamnéza - kontakt s nemocným na tuberkulózu

Auskultace (poslech fonendoskopem) plic, poklep hrudníku

Laboratorní vyšetření krve

Mikrobiologické vyšetření vykašlávaného sputa

Tuberkulinový kožní test (Mantouxov test) - na důkaz senzibilizace organismu; stříkačkou se aplikuje pod kůži předloktí tuberkulín a po 48 - 72 hodinách se pozoruje výsledek. Hmatné zatvrdnutí větší než 6 mm je pozitivní reakcí. U nás je však povinné očkování proti tuberkulóze, proto bude mít každý pozitivní reakci.

Rtg hrudníku

Ultrasonografie

 

Léčba:

Podávají se antituberkulotika - isoniazid, rifampicin, pyrazinamid coby, streptomycin, etambutol v různých kombinacích. Existují 3 léčebné režimy.

krátkodobý režim - v první fázi se podává isoniazid, rifampicin, pyrazinamid coby nebo isoniazid, rifampicin, pyrazinamid coby, streptomycin během dvou měsíců. Dále se pokračuje v léčbě isoniazidem a rifampicinem. Celková délka léčby je 4 - 6 měsíců.

zkrácený režim - je indikován při alergii na rifampicin, když se nemůže tento lék podávat během celé léčby. Léčba trvá 7 - 9 měsíců.

Dvanáctiměsíční režim - pokud není možné vůbec podávat rifampicin. Podávají se pouze kombinace ostatních antituberkulotik.

Autor: Martina Dvořáková