Nadměrná, nepřiměřená nebo chronická úzkost může být symptomem i hlavním příznakem více psychických poruch. Někdy se úzkost váže na konkrétní a ohraničené situace nebo objekty - tehdy jde o tzv.. specifické fobie například strach z pavouků či z výšky či strach, který se týká společenských situací tzv.. sociální fobie.
Úzkost jako příznak psychické poruchy může mít chronickou a nespecifickou povahu a může souviset s různými neopodstatněnými obavami (viz generalizovaná úzkostná porucha). Extrémním příkladem úzkostné reakce jsou akutní projevy panické poruchy. Výše zmíněné poruchy řadíme k úzkostným poruchách, neboť silná a nepřiměřená úzkost je dominantním příznakem těchto poruch.
Zvýšená a dlouhotrvající úzkost se však nevyskytuje pouze při úzkostných poruchách ale i u mnoha dalších psychických poruch - velmi typicky při depresi, ale i psychotických poruchách či demencích. Zde tvoří úzkost součást celkového obrazu dané poruchy, přičemž jde spíše o reakci na některé jiné symptomy či příznaky poruchy (např. při demenci se úzkost objevuje v souvislosti se selháváním při běžných činnostech, které si postižený uvědomuje, při psychóze se může úzkost objevit jako následek narušeného vnímání např.. halucinací, nebo vlivem chorobných přesvědčeni bludů - např.. že mě někdo pronásleduje a usiluje mi o život a pod.).
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu