Původce pedikulózy veš dětská (Pediculus capitis) je cizopasník živící se krví hostitele, který je schopný parazitovat pouze na člověku. Žije ve vlasaté části hlavy, ale i např.. v obočí, bradě, vousech. Sameček dosahuje velikost 2-3 mm, samička 2,9-3,5 mm. Veš dětská má ústní ústrojí přizpůsobené k bodání a sání. Živí se proudící krví, za přirozených podmínek přijímá potravu každé 2-3 hodiny. Samičky kladou denně 3-4 vajíčka (hnidy) ke kořenům vlasů pevným, prakticky nerozpustnými tmelem. Z vajíček se líhnou larvy (při teplotě 25 ˚ C za 13-19 dní, při teplotě 30 ˚ C za 7-14 dní). Vývoj vší z vajíček přes larvální stadia až k dospělému jedinci trvá průměrně 20 dní, jeho délka závisí na teplotě (při teplotě 28-30 ˚ C trvá vývoj 18-22 dnů, při 37 ˚ C 14-15 dní). Vajíčka (hnidy) zůstávají na vlasech i po vylíhnutí vší. Živé hnidy jsou téměř bílé s rozměry 0,8 x 0,3 mm, po vylíhnutí jsou průsvitné. Na vrcholu hnidy je víčko, kterým vylíhnutá veš vyleze. Dospělé samičky žijí průměrně 3 týdny. Za život nakladou asi 100-140 vajíček.
Protože veš dětská parazituje jen na člověku, zdrojem nákazy je zavšivený člověk. Od zavšiveného zdroje je možný přechod na nového hostitele od začátku zavšivení až do doby jeho likvidace. Vši se šíří hlavně při přímém styku a většinou v kolektivech (rodina, předškolní a školní zařízení, ubytovny), ale v menší míře i prostřednictvím různých předmětů (hřebeny, kartáče, čepice, šály, osobní a ložní prádlo). Pokud se dostanou vši na límec oděvu, mohou přelézat i na šaty druhých osob ve společných skříňkách, šatnách.
Z odborné literatury vyplývá, že výskyt vší dětské se v posledních 10-ti letech na celém světě zvyšuje. Je to způsobeno ztrátou účinnosti odvšivovacích přípravků v důsledku rezistence vší vůči insekticidům, které tyto přípravky obsahují. Výskyt vší má kolísavý charakter. Údaje z různých zemí o výskytu vší se pohybují v rozmezí od 2 až do 60%. Statisticky přesné údaje ale nejsou k dispozici vzhledem k tomu, že výskyt vší (pedikulóza) nepodléhá povinnému hlášení přenosných nemocí.
Veš dětská žije především ve vlasech dětí, nejčastěji 2 až 12 let. Důvodem poměrně lehkého přenosu u dětí této věkové skupiny je to, že děti se často při hrách dotýkají hlavami.
V zimním období je výskyt vší vyšší. Pravděpodobně je to způsobeno tím, že zejména v zimě se nosí pokrývky hlavy, které si děti při hrách i vyměňují, a tím se vši mohou přenášet. V letním období se čepice nenosí a více se i stříhají vlasy.
Časté mytí vlasů sice částečně brání množení parazitů ve vlasech, ale toto opatření nelze považovat za dostatečné. Samotné mytí vši z vlasů neodstraní. Je třeba ošetřit vlasy přípravkem proti vším dostupným na trhu (v současnosti je na trhu šampon, dezinsekce spray, vlasový gel, kondicionér). Tuto kúru je nutno provést u všech členů kolektivu ve stejném čase. Pokud se kúra neaplikuje u všech a ve stejném čase může docházet k dalšímu přenosu. Zároveň je nutné vyvařit, resp. vyprat při vysokých teplotách osobní a ložní prádlo, důkladně ji vysušit a vyžehlit. Čepice, šátky, šály a jiný oděv, který nelze vyvařit je nutné vyprat min. v 2 cyklech při doporučených teplotách, důkladně vysušit, vystavit účinkům slunečního záření, popř. postříkat přípravkem na lezoucí hmyz. Matrace, žíněnky používané ve škole je také nutné postříkat přípravkem na lezoucí hmyz, důkladně vyvětrat, vystavit účinkům slunečního záření a min. 3-4 dny nepoužívat. Předměty přicházející do přímého styku s vlasy (hřebeny, kartáčky) je nutné ošetřit přípravkem na lezoucí hmyz, případně namočit do roztoku s obsahem chloru.
Zásadní je zajištění vysoké úrovně osobní hygieny. Každý člen kolektivu musí používat vlastní předměty osobní hygieny (ručník, hřeben) a zabránit jejich vzájemnému půjčování. Totéž platí v případě čepic, šátků, případně jiných pokrývek hlavy.
Zavšivením je onemocnění zařazeno do Mezinárodní klasifikace nemocí pod kódem B85. Na základě této skutečnosti je lékař povinen zajistit příslušnou léčebně - preventivní péči, a to buď samostatně nebo ve spolupráci s příslušným specialistou.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu