Mírné příznaky zahrnují únavu, bolest hlavy, horečku, nevolnost, zvracení a svetlocitlivost. Občas se u některých pacientů objeví snížená tepová frekvence.
Vážné příznaky se vyvíjejí přibližně u 15% infikovaných pacientů. Nejprve se objeví mírné příznaky (viz bod 1). Pacienti se cítí lépe po 3 dnech. Dále následuje vysoká horečka, nízká tepová frekvence, nízký krevní tlak, žloutenka (žluté zbarvení kůže a sliznic), krvácení ze střeva nebo úst a zmatenost. Mohou se vyskytnout poruchy vědomí až kóma.
Příčinou je virus přenesen komárem. Tento virus se množí v lidském těle a způsobuje příznaky nemoci.
Diagnóza je stanovována na základě krevních zkoušek, bývají zvýšené protilátky proti viru.
Jiné laboratorní vyšetření ukáže snížený počet bílých krvinek (KO), bílkoviny v moči (na rozborech moči), zvýšený jaterní funkční test (AST, ALT, žlučové barvivo).
Léčba je zaměřena na zmírnění příznaků.
Prevence nákazy je hlavní klíč k regulaci této choroby. Eradikace viru je velmi těžká a důraz se klade na kontrolu množství komárů.
Pokud plánujete cestovat do oblasti, kde je toto virové onemocnění rozšířené, velmi účinné je očkování, kterým se dá předejít onemocnění. Toto očkování by měl absolvovat každý před cestou do postižených oblastí.
Těhotné ženy nemohou být očkovány a měly by se tedy vyvarovat podobným cestám.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu