Léčba akné
Léčba akné by měla ovlivnit všechny příčiny vzniku akné. Obecně můžeme léčbu rozdělit na místní a celkovou.
V lokální léčbě se používají přípravky s různými účinnými látkami a jejich kombinace.
Dibenzoylperoxid
Dibenzoylperoxid v 3-10% koncentraci má vliv na rozpouštění komedonů, působí proti bakteriím a snižuje produkci mazu. Nevýhodou je odbarvování textilií.
Lokální antibiotika
U lokálních antibiotik se využívá jeho antibakteriální účinek. Používá se erytromycin a klindamycin ve formě roztoků a krémů. Jejich používání je časově omezené, neboť po několikaměsíčním natírání může nastat jednak snížená citlivost bakterií na antibiotika, a také pomnožení jiných bakterií, které vede ke zhoršení onemocnění.
Lokální retinoidy
Lokální retinoidy jsou odvozeny od A vitamínu. Používají se pro jejich dobrý efekt na komedony a mají protizánětlivý účinek. Nevýhodou u některých pacientů je zarudnutí pleti, nadměrné přesušení a olupování. Používají se většinou na noc.
Kyselina azealová
Kyselina azealová se použije pro účinek na komedony, působí proti bakteriím a proti zánětu. Přípravek se aplikuje nejčastěji 2x denně. Do pokožky se vtírá.
Zvyšování účinnosti lokálních přípravků se dosahuje jejich vzájemnou kombinací, kombinací se zinkem a také s celkovou terapií.
Před použitím lokální léčby je nutné si pozorně přečíst příbalový leták. Krémy a roztoky používat přesně podle návodu a při nejasnostech vždy kontaktovat ošetřujícího lékaře.
K celkové léčbě akné se přistupuje při těžších formách onemocnění, které nereagují na lokální léčbu, mají tendenci se hojit jizvami a pigmentovými fleky.
Antibiotika
Z antibiotik se podávají preparáty tetracyklinového řádu, léčba trvá několik měsíců. Nevýhodou je omezení podávání v létě, kdy zvyšují citlivost pokožky na slunce, což může vést k alergické reakci.
Hormonální přípravky
Hormonální přípravky v podobě hormonální antikoncepce s obsahem androgenních receptorů snižují dopad mužských hormonů na mazové žlázy, snižují produkci mazu a ovlivňují hladinu testosteronu. Ne každá hormonální antikoncepce má stejně dobrý vliv na akné. Po vysazení antikoncepce se velmi často akné znovu objevuje.
Celkové retinoidy
Celkově podávaný derivát A vitamínu, isotretinoin, snižuje produkci mazu, upravuje tvorbu, dělení a zrání buněk ve vyústění mazové žlázy a tím omezuje tvorbu komedonů, snižuje výskyt bakterií a má protizánětlivý efekt. Nasazení a léčba isotretinoin musí odpovídat určitým požadavkům. Přípravek se podává pacientům s těžkou formou akné a při akné s tendencí ke tvorbě jizev. Také je vhodný k léčbě akné, které nereagují na lokální léčbu. Před léčbou musí být zkontrolovány jaterní testy, hladina tuků v krvi. Vzhledem k negativnímu vlivu na plod je nezbytné u žen a dívek, udělat před a během léčby těhotenský test a nasadit účinnou antikoncepci. Během terapie retinoidy se nesmí užívat A vitamin a antibiotika tetracyklinového řádu. Z dalších vedlejších účinků se vyskytuje suchost kůže a sliznic, bolesti svalů a kostí, šeroslepost a bolesti hlavy. Retinoidy neovlivňují potenci mužů, vývoj spermií a nemají ani vliv na plod těhotných žen, které mají pohlavní styk s muži užívajícími tyto léky.
Kortikosteroidy
Při velmi těžkých formách akné se mohou na krátký čas podat celkově kortikosteroidy.
Uvedená léčba může být vybrána a předepsána pouze odborným kožním lékařem.
Součástí léčby akné je i pravidelná přiměřená hygiena. Důkladné odstranění make-upu každý večer. Pravidelné, odborné čištění pleti u kosmetičky. Peeling ovocnými kyselinami, ošetření laserem, fototerapie a psychoterapie. I tato léčba je nejúčinnější, pokud se dělá na odborných pracovištích, kde jsou kožní lékaři.