Příčiny akné
Příčiny akné jsou mnohé. Na jejich vzniku se podílí dědičnost, velikost mazových žláz a množství mazu, bakterie, vliv mužských hormonů na mazové žlázy, porucha dělení a zrání buněk ve vyústění mazové žlázy. Mazové žlázy se vyskytují ve vlasaté části hlavy, na obličeji, ve výstřihu na hrudi, mezi lopatkami a na ramenou.
Dědičnost
Dědičnost akné je vázána na více genů. Ovlivněna je velikost a aktivita mazových žláz, připravenost reagovat na různé podněty projevů akné.
Vliv hormonů
Mazové žlázy jsou stimulovány mužským hormonem testosteronem. To však neznamená, že je nutná zvýšená hladina hormonů, která by se dala stanovit ze vzorku krve. U velké většiny pacientů a především pacientek se jedná o zvýšenou citlivost receptorů, které se nacházejí v mazových žlázách. Volný testosteron se váže na vazební místa mazových žláz. Tato reakce vede ke zvětšení mazové žlázy, následné reakci imunitního systému a k odezvě podporující zánět. Nadměrné množství mazu má za následek pomnožení bakterií. Zvětšující se obsah v mazové žláze vede k ucpání jejího vývodu a následnému prasknutí. Obsah nacházející se mimo mazové žlázy vyvolává reaktivní zánět, který má za následek část klinických projevů akné.
Bakterie
V mazu se nacházejí bakterie, které mají dobrý vztah k tuku. Vlivem enzymů bakterie štěpí maz na látky, které podporují vznik komedonů - uhrů, prvního projevu akné. Bakterie produkují i další látky, které umožňují pronikání obsahu mazové žlázy do okolní kůže, šíření zánětu a vyvolání imunitní odpovědi.
Poruchy dělení a zrání buněk
Zrychlená produkce rohovatících buněk pokožky ve vývodu vlasovomazové jednotky, zvýšená mezibuněčná přilnavost spolu se změnami v mimobuněčných substancích, vede k tvorbě mikrokomedónů. Mikrokomedóny jsou prvopočátkem a hlavním podkladem pro všechny další formy akné. Nejsou viditelné pouhým okem. Dalším nahromaděním obsahu ve vývodu mazové žlázy vznikají základní klinické projevy akné, uzavřené a otevřené komedony.
Životospráva
Na akné má vliv také stres. Vliv akné na psychiku pacienta je emočním stresem. Stres přes nervový systém ovlivňuje mazové žlázy, které jsou producentem, jakož i cílem stresových hormonů. Zvýšená tvorba mazu s následným pomnožením Propionibacterium acnes vede k zánětlivé reakci. Tento proces má za následek další zhoršení akné.
Úloha stravy není při vzniku akné úplně objasněna. Postupně se upouští od striktního názoru, že akné strava neovlivňuje. Některé součásti potravin podporují syntézu mazu a ovlivňují vznik zánětu.
Kouření a cigaretový kouř obsahuje látky, které podporují zánět v mazové žláze.