Akupunktura

Akupunktura je starodávná čínská léčebná metoda. Je založena na aplikaci speciálních jehel do 365. bodů lidského těla (podle tradice je těchto bodů na těle 365, ale během dalšího vývoje této metody se objevily další body, dnes se v tabulkách uvádí 2 000 bodů).

Zmírňuje bolesti v chirurgii, při revmatických onemocněních a mnoha dalších nemocech. Akupunktura je běžná v Číně, dnes už i u soukromých léčitelů v Evropě, Japonsku a USA.

Na podobném principu je založena i akupresura, při níž se působením tlaku v 14-ti meridánoch dostává do těla proud energie. Tato metoda však využívá tlak prstů, rukou, příp. hladkých nebo naopak drsných předmětů. Akupresura se nazývá také shiatsu.

Staří Číňané věřili v energii nazývanou chi, která proudí v neviditelných dráhách nazývaných meridiány. Ty podle nich vedou k vnitřním orgánům. Aplikací jehel do určitých bodů v těchto drahách se zvýší nebo sníží přívod energie k orgánům.

Čínská tradiční medicína říká, že rovnováha se udržuje dvěma protichůdným energiemi - přírodními energiemi ying (ženská) a yang (mužská). Energie ying se považuje za pasivní, uklidňující. Představuje tmu, chlad, vlhkost, roztažení. Síla yang je považována za agresivní a stimulující. Představuje světlo, teplo, sucho a stažení.

 

Dějiny

Akupunkturní jehly pocházejí před 4 000 let z Číny. První jehly vyrobili ze skály. Později se používaly bronzové, stříbrné a zlaté jehly. Dnes jsou nejčastěji vyrobeny z oceli. Původně se jehly používaly k léčbě střev a vředů. Akupunktura se vyvinula na základě teorie, která předpokládá přítomnost speciálních "meridiánových bodů" na těle, které vedou k vnitřním orgánům. Životní energie proudí podél meridiánové drahy. Na základě této teorie jsou nemoci způsobené přerušením proudu energie. Působením akupunkturních jehel se proudění energie "napraví".

 

Léčba

V Číně se dnes akupunktura využívá v chirurgii na tlumení bolesti (analgezii). Čínští chirurgové odhadují, že 30% pacientů dostane adekvátní analgezii touto metodou. Využívají se novější techniky - působení elektrického proudu přes jehly. Američtí vědci zjistili, že tato metoda je efektivní u 10% pacientů.

Čínský lékaři léčí akupunkturou i některá srdeční onemocnění, žaludeční a dvanácterníkové vředy, astma, vysoký tlak a zánět slepého střeva.

V roce 1979 Světová zdravotnická organizace vytvořila seznam asi 40 chorob, které se dají úspěšně léčit akupunkturou - dýchací potíže, zažívací potíže, onemocnění nervového systému a bolestivou menstruaci.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus