Osteopatie - pohled na bolesti páteře

Bolesti páteře patří mezi velmi časté zdravotní problémy. V akutním stádiu se projevují jako velmi nepříjemné a bolestivé, jindy zase jako chronická bolest, která vysiluje, trápí a unavuje už delší dobu.

Co způsobuje bolesti páteře?

Existuje mnoho faktorů, které způsobují bolesti páteře. Pokud prevence a léčení mají být úspěšné, musíme dobře porozumět příčině těchto problémů. Na začátku může být zranění nebo trauma, které se staly velmi dávno a my jsme je zanedbali.

 

Akumulace (hromadění) stresů v lidském těle

Bolesti páteře obvykle nevzniknou ihned po nějakém zranění, protože naše tělo se dokáže adaptovat zranění nebo traumatu a velmi dobře se přizpůsobuje různým stresovým situacím. Změny mechaniky páteře však způsobují zvýšené napětí, které se postupně akumuluje a až mnohem později přechází do bolestí a ztuhlého svalstva.

Epizody bolesti páteře mohou být spuštěny událostmi jako např.. fyzická námaha, emocionální stres nebo nemoc. Někdy se stává, že už jen malé vypětí způsobí akutní bolesti a trvá nám podstatně delší čas, než se z toho vyléčíme. Dlouhodobější léčení je znakem, že naše tělo dosáhlo svou kapacitu odolávat zraněním minulým i současným a jakoukoli novou situaci již nedokáže překonat.

Během osteopatického léčení je podstatné nejdříve odstranit následky minulých zranění a teprve potom můžeme zmírnit akutní bolesti páteře a později zredukovat recidivy.

 

Další symptomy a problémy

Stresy způsobují problémy nejen v páteři ale i v jiných částech těla. Časté symptomy jsou např.:

přílišná únava, změny nálady, deprese, narušený spánek, bolesti hlavy a migrény, menstruační problémy, zažívací obtíže, opakované infekce chřipky a angíny jsou důsledkem snížené imunity.
Mnoho z těchto obtíží je možné zlepšit během naordinované osteopatické léčby.

 

Nejčastější druhy zranění a traumata:

Existuje několik druhů zranění, které jsou častým přispívatelem k chronickým bolestem páteře i když se nám často zdá, že v okamžiku zranění nezpůsobily žádnou bolest. Pojďme si některé z nich nyní blíže popsat (upozorňujeme, že to není výčet všech možných zranění páteře).

 

Pracovní zatížení:

Stereotypní špatné držení těla při sezení za počítačem vystaví části vaší páteře nadměrnému zatížení, což pak vede k bolestem páteře. Můžeme tomu předcházet tím, že klademe důraz na správnou pozici při sezení. Osteopat vám poskytne odbornou radu a také přispěje k uvolnění hluboko zakořeněných spinálních poruch a změn pomocí osteopatických manuálních technik.

 

Zranění při zvedání předmětů:

Zvedání těžkých nebo neforemných předmětů (např. nákupních tašek, nábytku ale i novorozenců, malých dětí) může způsobit nadměrné zatížení páteře pokud není provedeno správně. Pokud je páteř v té době nadměrně zatížena z nějakého dalšího důvodu (např. stres, nemoc, únava), často stačí jen zvednutí lehčího předmětu a zranění se okamžitě projeví v nejslabším bodě v páteři.

 

Automobilové zranění:

Při jakémkoli automobilovém úrazu, i když v relativně malé rychlosti, je tělo vystaveno rapidní změně rychlosti a může být prudce vymrštěno různými směry. Osteopat někdy dokáže cítit komponenty těchto různých napětí, které se často "uzamknou" v těle po automobilovém zranění. Celé tělo pak reaguje na toto zvýšené napětí, což se může projevovat zvýšenou únavou, bolestmi krční nebo křížové části páteře. Pokud tato zvýšená napětí nejsou léčena, tělo samo je nedokáže odstranit a zůstávají "uzamčeny" v těle během našeho života.

 

Časté nálezy při automobilových zraněních:

Krční páteř:

Přetížení a natažení svalů a ligamento (vazů) krční části páteře. Toto často vede k přetrvávajícím bolestem krku a hlavy a může vést k artritickým (zánětům kloubů) změnám krční páteře.

 

Křížová část páteře:

Křížová kost se často zablokuje do pánevních kostí což způsobí nepružnost (strnulost) a nepohyblivost pánevního prstence. Proto je důležité při osteopatické léčbě uvolnit tuto blokádu, jinak to může narušit správnou funkci celé páteře.

 

Hrudní koš:

Bezpečnostní pásy často způsobí vytočení a kompresi hrudního koše. Časté nálezy z takových zranění jsou bolesti paží a rukou, poruchy trávení, pálení žáhy, bolesti hrudníku.

 

Pády:

Během pádu nebo uklouznutí je páteř často vystavena různým rázy nebo vytočení a její část se může zablokovat, stisknout, což způsobí změnu běžné mechaniky. Pády na "zadek" jsou škodlivé hlavně proto, že kromě zranění ve spodní části páteře, hmotost hlavy může způsobit zranění v krční části páteře. Bolesti hlavy a krku jsou proto častými problémy po spadnutí a uklouznutí.

 

Přímé zranění:

Jakékoliv přímé zranění např. rázu nebo nárazu míchy vytvořit změnu spinální mechaniky. I když v okamžiku zranění nic necítíme, tyto změny se mohou postupně akumulovat a zhoršovat což později vede k chronickým bolestem páteře a svalstva.

 

Údery do hlavy:

Údery do hlavy mohou narušit jemné pohyby lebečních desek, a vrchních obratlů přičemž vzniká situace, která má rozsáhlé následky na celé tělo a jeho funkci. Vzniká zvýšené napětí v páteři, následkem úderu do hlavy se mění držení těla, protože páteř se takto adaptuje na změnu mechaniky hlavy a horní části obratlů.

 

Poporodní obtíže:

Během porodu matčina pánev prochází změnou tvaru a pohyblivosti, když hlava dítěte sestupuje. V mnoha případech se tato změna upraví samovolně, ale v některých těžkých případech k tomu nedojde a mechanika páteře a pánevního prstence se změní. To může způsobit širokou škálu problémů zahrnujících bolesti páteře, zácpy, stresovou inkontinenci (neschopnost udržet moč nebo stolici), bolesti hlavy, změny v menstruaci a někdy postnatální depresi.

 

Dentální trauma:

Nerovný zkus, můstky, vytržení zubů a zubní operace mohou způsobit změny v lebeční a krční mechanice, a tak vyvolat dalekosáhlé důsledky na naše tělo.

Tento text vychází výhradně z klinického pozorování, a jeho účelem je informovanost lidí.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus