Jak dlouho cvičit?
Trénink je, hlavně pro začátečníka, namáhavá věc. Není vhodné hrát si na hrdiny a předvádět se. Po-kud máte po tréninku mdloby, zoufalý hlad, cítíte silnou únavu, cvičili jste špatně.
Trénink, který vám přinese nepříjemné pocity, bude pro vás nepříjemný a budete mít chuť příště se mu vyhnout. A to není účelem. Cílem je, aby se tréninky staly trvalou součástí vašeho života. Neznechuťte si je naivní touhou co nejrychleji dosáhnout výsledky.
Proto s cvičením začněte vždy opatrně. Raději si dejte jen "směšné" krátké tréninkové dávky, než byste se zničili.
První trénink může mít klidně "jen" 5 nebo 10 minut. A dost. Příště si k tomu přidejte 3 až 5 minut, Na dalším tréninku zas pár minut více.
Postupně se dostaňte na 30 až 45 minutový trénink.
3 krát do týdne stačí.
Více můžete jen v případě, že se vám chce a že se necítíte unavení během tréninku ani mimo trénink.
Nikdy necvičte déle než hodinu a půl v kuse. Takový trénink v rekreačním či rehabilitačním sportu nemá smysl. Při dlouhém tréninku už nehubnete, spíše chřadnete. Příliš dlouhý trénink zatěžuje organismus, pokud s tím nepřestanete, tak přetěžujete. Příliš dlouhý trénink oslabí imunitu. Stačí pár takových tré-ninků a pravděpodobně skončíte v posteli s virózou, nebo jinou chorobou. Ti silnější neonemocní hned, ale budou nesnesitelně unavení. Je to signál těla, že je přetížený.
Vím, člověka to přímo láká cvičit hodně, aby rychle dosáhl výsledků. Bohužel, nedá se. Tak, jak nelze rychle hubnout, tak nelze rychle ze sebe udělat sportovce.