Jak na bělení zubů?

Jednou z věcí, která nás na člověku upoutá, jsou úsměv a hezké bílé zuby. Barva zubů je ovlivňována několika faktory.

Nejčastěji se setkáváme u pacientů s barevnými pigmenty, které vznikají z konzumace velkých množství barevných potravin a nápojů jako jsou káva, čaj, nebo kouření v kombinaci s nedostatečnou nebo nesprávnou hygienou. Setkáváme se také s barevnými změnami způsobenými užíváním některých léků (TTC ,...), nebo ztmavnutí zubů v důsledku úrazu nebo odumření.

 

Snaha dosáhnout pěknou bílou barvu, vedla k vytvoření několika způsobů bělení. Nejjednodušší způsob je založen na odstranění zubního kamene a povlaků. Nemění se zde vrozená barva zubů. Nejinvázivnejší metodou je broušení zubů na fazety "skořápky" nebo korunky. Doporučováno je to především u pacientů, kteří mají zájem změnit barvu i tvar zubů. Poslední skupina bělení zubů je určena pacientům, jejichž vrozená barva zubů je tmavší. Samozřejmostí je výborná hygiena, tj. odstranění zubního kazu a povlaků.

 

Bělení zubů - Zásada

Principem bělení zubů je použití bělicích gelů, které jsou aplikovány na zuby. Jejich působením dochází k barevným změnám na zubech. Tento gel nemůže být aplikován na zkažené zuby a zuby s holými krčky. Nejprve je třeba tyto zuby ošetřit. Nejlepší výsledky bělení zubů se dosahují při žluté nebo hnědé barvě zubů. Bělit je možné několika metodami.

 

Bělení zubů - Metody

Jednu skupinu tvoří domácí metody

Pacient používá dlahy s bělícím gelem, které si vkládá do úst během určitého období. Tyto gely mají nízký obsah peroxidů cca 5% a proces je potřeba několikrát opakovat. Efekt bělení není výrazný a přivádí pacienty do ambulance s tímto problémem.

 

Druhou skupinou jsou profesionální metody bělení

Prováděné pod dohledem lékaře. Lepší efektivitu zaručují gely s vyšším obsahem peroxidů cca 15-50% jakož i používání aktivačních lamp na zvýšení účinku gelů. Zpravidla jde o 4-8odstínů. Závisí to už od konkrétní metody bělení. Důležitou součástí každého bělení je důkladné očištění zubů od zubního kamene a povlaků, které snižují efekt bělícího gelu.

Dalším krokem je pokrytí dásní, sliznice úst, rtů a okolí úst izolačními materiály. Jejich úkolem je chránit tyto struktury před účinkem bělícího gelu a aktivační lampy. Po absolvování bělící procedury, hlavně při vyšších koncentracích peroxidů jsou zuby určité období citlivé. Jde o přechodný stav. Velmi dobrou prevencí je nanesení bezbarvého fluoridového laku na všechny zuby ihned po bělení. První hodiny jsou zuby náchylné na příjem pigmentů z okolí. Z tohoto důvodu se nedoporučuje příjem barevných potravin a nápojů, kouřit, nebo používat barevné rtěnky na rty.

Na udržování dosažené bělosti zubů se využívají dobělovací produkty. Jsou to speciální zubní pasty, ústní vody, nebo bělící pera. Součástí je každodenní hygiena v kombinaci s pravidelnou profesionální hygienou, která pomáhá prodloužit dobu krásných bílých zubů.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus