Jak se zbavit žlutých zubů?

Krásný úsměv je silnou zbraní ženy. No k zářivému úsměvu neodmyslitelně patří i krásné bílé zuby. Ne každá se však může pochlubit takovým dokonalým úsměvem a nejedné z nás ztrpčují život nehezké žluté zbarvení zubů. Popíjení kávičky, červeného vína, případně kouření, se spolu s dalšími faktory podílejí na procesu žloutnutí zubní skloviny. Jak se dá s tímto problémem bojovat?

Co můžete udělat doma…

Na pultech obchodů najdeme dostatek různých zubních past, které slibují zářivě bílou barvu chrupu za krátký čas používání. Označují se jako pasty s bělícím účinkem, případně anglickým výrazem "Whitening".

Tyto pasty lze rozdělit na "abrazivní" (s obsahem drobných brousících částeček), které povrch zubů jemně obrušují a tím jejich barvu o kousek přiblíží vaší původní a pasty s obsahem bělící látky (obsahují peroxid vodíku nebo karbamidu peroxid).

Bělicí pasty s abrazivním účinkem by ale neměli používat lidé s obnaženými krčky zubů! Kromě bělících zubních past si můžete zakoupit i jiné volně prodejné přípravky na bělení zubů. Nejčastěji jde o bělící pásky nebo gel s aplikátorem, které se na několik minut denně přikládají na zuby během určitého období.

Z přírodních prostředků vám bělejší barvu zubů pomůže dosáhnout citrónová šťáva nebo soda hydrogenuhličitan. Většina zubních lékařů však před těmito způsoby varuje, protože vám tyto látky mohou narušit sklovinu.

 

U lékaře

V zubní ordinaci je hned několik způsobů, jak dodat vašemu úsměvu zářivou bílou barvu. Buď se používají chemické látky, tedy princip je podobný jako v případě domácích prostředků na bělení zubů, ale účinné látky mívají zpravidla vyšší koncentraci a výsledek je tedy rychlejší.

Kromě toho mají zubní lékaři k dispozici i další účinné "zbraně" jako laser či speciální UV-lampu. Bělení u lékaře je však finančně náročnější. Určitým kompromisem může být bělení zubů doma, ale pod lékařským dohledem - zubař vám podle otisků vašeho chrupu zhotoví násadku, do které si podle jeho pokynů budete nanášet bělící přípravek.

Pacient během tohoto procesu chodí na kontroly, takže bělení probíhá pod dohledem zubaře. Je velmi důležité dodržovat všechny pokyny zubního lékaře, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků a nedošlo k poškození chrupu.

 

Není to pro každého

Bělení zubů, však není pro každého. Vyhnout by se mu měly osoby s citlivými zubními krčky, parodontózou, nedoporučuje se ani budoucím maminkám.

Předtím, než se do bělení zubů pustíte, měli byste v každém případě navštívit zubního lékaře - bělit by se totiž měly pouze zuby, které jsou zdravé. Zubní lékař vám také může poradit vhodný způsob bělení a doporučit konkrétní přípravky, upozornit na případné chyby a podobně.

Autor: Martina Dvořáková