Olivy

Olivy jsou univerzální "lék" Už dávno před námi používali staří Egypťané, Řekové a Římané olivový olej nejen na konzumaci, ale i na různé neduhy, např. na poškozenou pokožku nebo proti kašli ...

Olivy nejen dobře chutnají, ale také krášlí a léčí.


Za studena lisovaný, čili panenský olivový olej, který má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a rostlinných fenolů se silnými antioxidačními účinky, působí na lidský organismus stejně blahodárné zevnitř, tak zvenčí.

Už ve starověku se panenský olivový olej využíval na pěstování pokožky - chránil ji před vysušováním a pomáhal ji zregenerovat při různých poškozeních, například popáleninách. Dnešek za starověkém nezaostává a také využívá olivový olej pro různé kosmetické účely: můžete si z něj připravit domácí pleťové masky (např. v kombinaci s tvarohem, vaječným žloutkem, citrónem) nebo tělové peelingy (ve spojení s mořskou solí), v těhotenství pomáhá spolu s pravidelnými masážemi předcházet striím a suchým a lámavým vlasům dokáže vrátit měkkost a pružnost (stačí si jej vtírat vždy 20 minut před umytím do vlasů a vlasové pokožky).

Při natažených svalech se doporučuje masáž zahřátým olivovým olejem s přídavkem rozdrceného heřmánkového květu. Pravidelná masáž dásní prstem namočeným do olivového oleje je zase dobrou prevencí paradentózy.

Směs olivového oleje a citrónové šťávy (1:1) se již tisíciletí popíjí na zmírnění kašle. Několik kapek zahřátého olivového oleje pomůže i při bolestech uší (nepoužívá se v případě, že je poškozený bubínek!). No a při žaludečních bolestech třeba nalačno spolknout lžičku olivového oleje a pak vypít trochu vlažné vody s několika kapkami citrónové šťávy.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus