Ženšen (všehoj ženšenový)
Ženšen zvyšuje adaptabilitu a výkonnost Ženšenový kořen má prokazatelné stimulační účinky, které využívaly i ruští kosmonauti - snižuje vliv stresových faktorů a zlepšuje pozornost.
Ženšenový kořen je považován za jeden z nejlepších posilujících a povzbuzujících prostředků.
Ženšen (Panax ginseng) pochází z východní Asie a patří k nejznámějším léčivým rostlinám světa - přesněji řečeno její kořen, zvaný též kořen života či všelék, který svým tvarem připomíná lidské tělo. Označení ženšen však zastřešuje nejen Panax ginseng, tj. ženšen čínský a korejský, který se využívá především k posílení imunitního systému, potlačení nádorového bujení, léčbu ženské i mužské neplodnosti a podporu výkonnosti; ale i ženšen americký, který se doporučuje při léčbě kašle, chřipky a zažívacích problémů; i ženšen sibiřský, jehož léčivé účinky se využívají při pooperačních stavech, cukrovce, chřipce a na zvýšení krve tlaku.
Panax ginseng obsahuje účinné látky ginsenosidy, vitamíny, silice, aminokyseliny, peptidy, glykopeptidy a polysacharidy.
K jeho nejvýznamnějším účinkům patří:
- Stimulační působení na centrální nervový systém, zlepšení pozornosti, přizpůsobivosti (snížení vlivu stresových faktorů), duševní výkonnosti a paměti
- Potlačení chronické únavy, strachu, deprese a hormonálních poruch
- Podpora srdeční činnosti a peristaltiky střev
- Snižování obsahu tuku a cukru v krvi
- Podpora celkové odolnosti a ochrana před volnými radikály, toxickými látkami a těžkými kovy
- Dokonalejší využití vitaminů a minerálních látek z potravy a zpomalení stárnutí tkání
- Zlepšení výkonu plic intenzivnějším přenosem kyslíku, zvýšení fyzické výkonnosti a vytrvalosti (mohou jej využívat i profesionální sportovci, protože se považuje za rostlinu posilující zdraví a ne za drogu)
- Zlepšení funkce pohlavních orgánů a léčba impotence
- Revitalizace imunitního systému poškozeného ozářením nebo chemoterapií při léčbě rakoviny
Negativní účinky ženšenu mohou být vyvolány:
- Kombinací s léky (vždy je nutná konzultace s lékařem)
- Kombinací s nápoji obsahujícími kofein (guarana, káva, čaj)
- Většími dávkami při dlouhodobějším užívání (bušení srdce, nespavost, bolesti hlavy ...)
- Ženšen není vhodný pro těhotné a kojící ženy
Ženšen se považuje za jeden z nejlepších léků východní medicíny, přesto trvalo poměrně dlouho, dokud se etabloval na Západě. Moderní medicína západních zemí totiž využívá především silné léky, které odstraňují příznaky onemocnění, a tak nebyla schopna adekvátně využít jemně se projevující účinky ženšenu.
Stovky studií prokázaly, že ženšenový kořen není placebo, ale skutečný "životabudič", který pomáhá překonávat každodenní stres (který vede ke snižování odolnosti organismu, srdečním poruchám, zvyšování krevního tlaku a trávicím potížím), jakož i únavu a vyčerpanost, avšak nikoli na bázi krátkodobé stimulace (jako je tomu v případě kofeinu), ale dlouhodobého posilujícího účinku a zvýšení celkové vitality.
Ženšen nemůže zastoupit zdravý životní styl, ale pomáhá organismu lépe fungovat a udržovat jeho vnitřní rovnováhu. Jako adaptogen se hodí nejen kosmonautům, ale i lidem v psychicky náročným povoláním a studentům, kteří jsou pod tlakem zkuškového období. Jeho užívání se doporučuje také při překonávání různých situačních krizí (v takovém případě třeba užívat ženšen denně, minimálně jeden měsíc), přičemž netřeba mít obavy, že by látky, které obsahuje, vedly k abstinenčním příznakům. A protože ženšen je "všelék", můžeme ho využít i na zpomalování procesu stárnutí, tj. postupného procesu vnitřní dezorganizace a nefunkčnosti organismu.