Vaginální kroužek

Antikoncepční kroužek může žena začít používat až po doporučení gynekologem, protože je vázán na lékařský předpis. Patří mezi nejnovější formy hormonální antikoncepce a poprvé byl v USA uveden na trh před šesti lety. Vyrábí se z nesilikonového plastu a v porovnání například s antikoncepčními pilulkami obsahuje pouze nízkou hladinu hormonů, avšak zabraňuje dozrání vajíčka.

Kroužek má průměr 5 cm a žena si ho jednoduše sama zavádí a vybírá z pochvy, přičemž jeho poloha není důležité, podstatné je, že zůstává v pochvě. Jeho pozitivem je, že se zavádí jednou za tři týdny. Po této době je třeba jej vyndat. Každý kroužek je určen pouze pro třítýdenní použití, po vyhození se použije nový.

 

Princip vaginálního kroužku

Antikoncepční kroužek se používá jen jednou do měsíce, a proto pro ženu představuje pohodlnou a účinnou antikoncepční metodu, na kterou nemusí myslet denně. Zachovává stabilní hladinu hormonů a je považován za velmi diskrétní metodu, protože si ho uživatelka zavádí sama. Antikoncepční kroužek uvolňuje denně 15 ug ethinylestradiolu a 120 ug etonogestrelu. Jeden antikoncepční kroužek se používá během jednoho cyklu, který představuje 21 dnů. V praxi to znamená, že ve vagíně ženy zůstává 21 dní, pak následuje 7 denní přestávka bez kroužku, během níž dochází obvykle ke krvácení.

 

Výhody vaginálního kroužku

Antikoncepční kroužek uvolňuje pouze 15 mikrogramů estrogenu denně, přičemž většina běžně používané perorální antikoncepce s nízkou dávkou hormonů uvolňuje denně 20 až 30 mikrogramů estrogenu. Jelikož hormony z kroužku pronikají do krevního oběhu přímo přes poševní stěnu, nezatěžují trávicí trakt. Jeho další výhodou je jednoduchost zavedení a vyndání, a to přímo uživatelkou. Jeden antikoncepční kroužek je určen během jednoho cyklu 21 dní, pak následuje 7-denní přestávka bez kroužku, kdy obvykle dochází ke krvácení.


Nevýhody vaginálního kroužku

Reakce některých žen na přivykání ke kroužku mohou být trochu problematické, stejně jako u ostatních hormonálních antikoncepčních přípravků. Zpočátku se mohou ženy obávat, že jim kroužek vypadne, což je však nepodložená obava. Kroužek může zůstat mimo pochvu nejvýše 3 hodiny, na dobu pohlavního styku si ho žena může vyndat, pokud jí překáží. Jak je to však i u jiných antikoncepčních metod, zaznamenali se jisté nežádoucí účinky, a to citlivost prsů, bolesti hlavy, nevolnost a změny nálad. Během klinického pozorování měl menší počet žen vaginální symptomy, jako například intenzivnější vaginální výtok. U většiny žen však tento příznak nezpůsoboval větší obavy a z větší části nebyl důvodem k přerušení užívání.


Způsob použití vaginálního kroužku

Kroužek si žena vkládá a vyndává sama, podobně jako tampon v nejpohodlnější poloze (vleže, ve stoje, s jednou nohou pokrčenou, v podřepu). Před jeho používám třeba si pozorně přečíst příbalový leták. Antikoncepční kroužek je flexibilní, stačí ho stisknout mezi palec a ukazováček a vsunout do vagíny. Kroužek je vložen správně, pokud si žena neuvědomuje jeho přítomnost a cítí se příjemně. Výhodou kroužku je, že hned po jeho zavedení do vagíny se do těla ženy začínají uvolňovat hormony.

Antikoncepční kroužek se zavádí obvykle na začátku menstruace, čili je ho třeba vložit do vaginy během prvního dne menstruačního krvácení. V případě promeškání tohoto termínu je možné tak učinit i později, v průběhu příštích 5 dnů krvácení. V průběhu prvních dnů užívání antikoncepčního kroužku je třeba použít i jinou doplňkovou metodu antikoncepce (krémy, želé, kondom atd.).. Pokud menstruace začala před více než 5 dny se zahájením užívání antikoncepčního kroužku třeba počkat do další menstruace.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus