Důvody k umělému přerušení těhotenství
V zemích, v nichž je potrat legální se může žena rozhodnout pro přerušení těhotenství i z jiných, než jen medicínských důvodů. Celosvětově mezi nejčastější důvody vedoucí k přerušení těhotenství patří naplněný počet dětí v rodině, přerušení těhotenství kvůli práci nebo škole, nedostatek financí nebo problémy ve vztahu rodičů, nízký věk budoucí matky, nebo znásilnění.
To však nejsou jediné důvody, pro které se matky, nebo páry rozhodují pro interrupci. Miliony rodičů si přejí dítě jen určitého pohlaví. Jiní jsou pod tlakem populační kontroly, jako například v Číně. Další přistupují k potratům v důsledku nedostatku ochranných prostředků před nežádoucím otěhotněním, nebo kvůli slabé osvětě.
Ostatní důvody k přerušení těhotenství mohou být zdravotní, kdy těhotenství ohrožuje zdraví nebo život ženy nebo kdyby vývoj plodu mohl být ohrožen onemocněním matky (např. infekce) nebo léky, které žena užívala na začátku těhotenství a jsou pro vývoj plodu nebezpečné (vrozené vývojové vady) . Těhotenství se dá také ukončit, pokud vzniklo z kriminálního činu - znásilnění. To vše je upraveno tzv.. interrupčním zákonem.
Interrupční zákon je v České republice poměrně liberální. Jeho filozofie vychází z faktu, že výrazná restrikce by na jedné straně byla výrazným porušením svobodného rozhodnutí ženy plánovaně otěhotnět a na druhé straně by vedla k ilegálním potratům eventuálně k tzv.. potratové turistice, tak jak to vidíme v jiných státech Evropy a světa.
Liberálnost tohoto zákona je trnem v oku mnohým institucím, v čele s římskokatolickou církví a v poslední době se stává i předmětem politického boje. Odpůrci potratů argumentují nezpochybnitelným právem jedince na život a snaží se dokázat, že plod je v době přerušení těhotenství již stvoření se všemi právy. Naopak obránci potratů hájí právo ženy samostatně se rozhodnout o svém těhotenství.