Další výjimku tvoří tzv.. genetické indikace. Zde je hranice ukončení těhotenství posunuta do 24. týdne. Každá těhotná žena prochází v průběhu těhotenství v 16. týdnu tzv.. biochemickým screeningem vrozených vývojových vad plodu. Na základě pozitivního screeningu je jí doporučeno vyšetření plodové vody - amniocentéza. Amniocentéza je vyšetření, které na vysoké procento pravděpodobnosti určí, zda čekané dítě není, resp. nebude postižené. Tento zákrok se provádí v době, kdy je dítě dostatečně velké, aby nemoc dokázali určit a zároveň kdy je ještě možný potrat. Z odebraných vzorků se stanoví karyotyp plodu, tedy jeho genetická výbava. Pokud se potvrdí, že je plod nositelem genetické poruchy, je ženě navrženo ukončení těhotenství.
Dalším zvláštním případem je tzv.. fetocída - redukce počtu plodů v děloze. Při tzv.. umělém oplodnění nebo lidově při oplodnění ze zkumavky se pro větší úspěšnost koncepce vkládají do dělohy až 4 oplodněná vajíčka. Pravděpodobnost, že se jich uchytí více než jedno se pochopitelně zvyšuje. Pokud se uchytí všechna vajíčka a žena čeká např. čtyřčata, je pravděpodobnost těhotenských komplikací extrémně vysoká. Nejčastěji hrozí potrat nebo předčasný porod těžce postižených dětí. Proto se těmto ženám nabízí redukce počtu plodů v děloze a tím se výrazně zlepší prognóza úspěšně ukončeného těhotenství. Čili se provádí redukce plodů ze 4 na 2, 3 na 2, ale je možné za určitých okolností požádat o redukci z 2 na 1. Plody se vlastně usmrtí injekcí draslíku do srdce. Výkon se provádí kolem 10. týdne těhotenství. Do konce těhotenství se zbytky usmrcených plodů zcela vstřebají. Plody k fetocídě se vybírají zcela náhodně a výkon samozřejmě podléhá interrupčnímu zákonu.
Poslední a nejsmutnějším jsou případy, kdy se v dalším průběhu těhotenství zjistí, že plod je poškozen, a chyba kterou porodník odhalil je neslučitelná se životem. I v těchto složitých případech je možné požádat o ukončení těhotenství, tedy kdykoliv v průběhu těhotenství, kdy je chyba zjištěna. Těhotenství je možné ukončit kdykoliv v průběhu těhotenství i v případech, kdy by ohrozilo těhotnou na životě. V těchto případech se potrat uměle vyvolává pomocí látek, které nazýváme prostaglandiny. Aplikují se přes břišní stěnu a stěnu dělohy přímo do plodové vody nebo lokálně ve formě tablet nebo gelu do pochvy. Tyto látky umožňují "dozrání" děložního čípku, jeho otevírání a nástup kontrakcí, po kterých dochází k vypuzení plodu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu