Mechanické (bariérové) antikoncepční metody
Do této skupiny zahrnujeme kondom, klobouček na krček dělohy a pesar. Antikoncepce bariérovou metodou zamezí vstupu spermií do dělohy a setkání s vajíčkem. Tyto antikoncepční prostředky nejsou účinné, dokud se nepoužívají správně. Pesar a kloboučkový pesar se v Čechách téměř vůbec nepoužívá.
Mužský kondom je jedinou antikoncepční metodou, která chrání partnera a partnerku před infekcemi a pohlavními chorobami. Klobouček a pesar nejsou vhodné pro všechny ženy. O jejich užívání je třeba konzultovat s lékařem. U citlivějších žen mohou snižovat spontánnost při sexu.
Charakteristika mechanických (bariérových) metod
Z bariérových metod je nejrozšířenější používání kondomu. Používání diafragmy a cervikálních pesarů nenašlo širší uplatnění. Vyšší používanost kondomu je ve velké míře výrazem zlepšené informovanosti žen o rizicích přenosu sexuálně přenosných nemocí. Výhodou kondomu jako antikoncepční metody je současně ochrana před sexuálně přenosnými nemocemi. Je pozitivním zjištěním, že ho používají páry z tzv.. rizikových skupin i v kombinaci s jiným, účinnějším antikoncepčním prostředkem (hormonální přípravek, intrauterínní tělísko). Tyto metody však mohou způsobit lokální iritaci poševní sliznice, proto jsou pro mnohé ženy nepřijatelné.
Výhody mechanických (bariérových) metod
Bariérové metody se doporučují všem ženám a mužům. Zvláště vhodné jsou pro ty ženy, které nemohou nebo nechtějí užívat hormonální přípravky, případně si nemohou dát zavést nitroděložní tělísko. Jelikož pesar a antikoncepční pěna se vkládají do pochvy těsně před pohlavním stykem, nevyhovují vždy mladým lidem nebo těm, co si soulož neplánovali.
Nevýhody mechanických (bariérových) metod
Clonu musí vybrat ženě zkušený lékař nebo proškolená zdravotní sestra, kteří ji zároveň poučí, jak ji třeba používat spolu se spermicidním prostředky. Vždy jsou nezbytné pravidelné kontroly, alespoň jednou do roka. Pokud žena přibere nebo zhubne, případně se jí narodí dítě, je třeba opět zvolit vhodnou velikost. Prezervativ a antikoncepční pěna se dají koupit volně, při používání těchto antikoncepčních prostředků není nutná kontrola u lékaře. Je však dobré, pokud se žena s lékařem poradí, jak si má dát pěnu do pochvy.
Při používání bariérových antikoncepčních prostředků se zaznamenává jen velmi málo vedlejších nepříznivých účinků. Některé ženy je však považují za méně spolehlivé v porovnání s nitroděložním tělískem. Jaký nepříznivý účinek přichází v úvahu, pouze alergie na gumu nebo látky, které obsahují spermicidní prostředky. Výhodou bariérových metod je to, že chrání krček dělohy: prezervativ představuje i přirozenou ochranu před pohlavními chorobami.