Menstruační cyklus se dělí na dvě části. Jedna z nich je plodná a druhá neplodná. V praxi to znamená, že mimo dní po ovulaci nedochází k oplodnění. Když je menstruační cyklus ženy pravidelný, objeví se plodné dny mezi 11. a 14. dnem. Vajíčko je po ovulaci, kdy se dostává do vaječníku asi 12 až 14 den od prvního dne menstruace, schopné oplodnění pouze 6 až 20 hodin. Spermie jsou schopny oplodnit vajíčko v průběhu 24 až 48 hodin. Šanci otěhotnět má každá žena zpravidla jednou za měsíc, a to během přibližně 4 dnů.
Při nepravidelném cyklu mohou být plodné dny posunuty, proto se nedají přesně vypočítat. V tomto případě je třeba rozeznat plodné dny, a během nich se vyhnout pohlavnímu styku. Spolehlivost přirozených metod závisí také na pravidelnosti, s jakou žena sleduje třeba projevy vlastního těla.
Hlavní výhodou přirozených metod pro mnohé ženy je to, že nejsou finančně náročné a jsou postaveny na sledování fyziologických změn, které souvisí s ovulací. Návštěva gynekologa v tomto případě není nutná, protože přirozené metody lze aplikovat s minimálním množstvím pomůcek a bez hormonů či jiných přípravků na lékařský předpis. Protože tyto metody jsou založeny na přírodní bázi, nezasahují do fungování organismu ženy. Jsou výhodné pro páry, které se snaží o početí, protože žena na tomto principu umí určit své plodné a neplodné dny a sama si regulovat vlastní potřeby.
Pravidelné denní záznamy jsou při přirozených metodách prostě nutností. Žena není schopna bez denního záznamu určit, zda byl její cyklus plodný nebo neplodný. Většina přirozených metod je nevhodná pro ženy s nepravidelnou menstruací a jejich úspěšnost je podstatně nižší než u jiných antikoncepčních metod.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu