K určení plodného období v cyklu ženy se využívá sledování jednoho ze dvou příznaků (symptom) plodnosti (plodný hlen nebo změny hrčky dělohy) a měření takzvané bazální teploty (termální).
Symptotermální metoda není totéž jako stará kalendářní metoda, která se zakládala na určité biologické pravidelností, čili výpočtech pravděpodobnosti. Ta byla vyvinuta v roce 1930 a nebyla spolehlivá při předcházení početí, pokud žena neměla pravidelný cyklus.
Není to ani Billingsova ovulační metoda, která využívá pro stanovení plodného a neplodných období cyklu vždy jen jeden příznak - změny hlenu děložního čípku. Jde vlastně o kombinaci dvou předchozích dvou metod a samovyšetření děložního čípku. Podle konzistence, otevřenosti a umístění děložního čípku v kombinaci se sledováním kvality cervikálního hlenu a měřením bazální teploty je možné určit plodné období ženy.
Na základě pozorování, zaznamenávání a vyhodnocení změn bazální teploty, hlenu děložního čípku, případně samotného děložního čípku, syptotermální metoda může být účinná, ale je nutná určitá zkušenost ze strany ženy.
Je třeba sledované metody každodenně a pravidelně zaznamenávat. Nevýhodná při nepravidelném cyklu, relativně spolehlivá po asi 3 měsících pozorování, při nedůslednosti nechtěné těhotenství.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu