Slovník pojmů o antikoncepci
Antikoncepce
Pod pojmem antikoncepce (kontracepce) se rozumí předcházení těhotenství, ochrana před oplodněním nebo kontrolování plodnosti za účelem zabránění otěhotnění.
Antikoncepční pěna
Nespermicidní pěna, která se zavádí do vagíny pomocí aplikátoru před pohlavním stykem, kde slouží jako ochrana proti otěhotnění.
Bazální teplota
Teplota měřená v pochvě, případně v konečníku ráno hned po probuzení. U žen odráží změny způsobené hormonálním cyklem. Ve druhé fázi menstruačního cyklu se teplota mírně zvýší (nad 37 ° C) pod vlivem vylučování hormonu gestagenu, což svědčí o probíhající ovulaci.
Cervikální hlen
Produkují ho žlázky v hrdle dělohy. Umožňuje průnik spermií do dělohy a vejcovodů. Jeho množství a kvalita se mění v čase ovulace.
Cervikální klobouček
Malý gumový antikoncepční prostředek, který se nasazuje přes děložní hrdlo. Je menší než pesar a je udržován sací silou.
Estrogeny
Ženské hormony, které se tvoří a vylučují z vaječníků, placenty, jakož i mužských varlat.
Folikul
Váček obsahující buňku vajíčka a zároveň tvořící estrogeny. Novorozenec ženského pohlaví má 200 000 - 400 000 folikulů, které jsou uloženy do vaziva kůry vaječníku. Folikuly spolu s vajíčky rostou, k ovulaci dozraje jen asi 400. Zralý folikul nazýváme po jeho objeviteli Graaf folikul.
Ejakulát
Tekutina vystřikování z penisu při orgasmu, složená z výměšků prostaty, semenných váčků a obsahující spermie.
Erekce
Zvětšení a ztopoření pohlavního údu při pohlavním vzrušení umožňující zavedení penisu do pochvy za účelem provedení pohlavního styku.
Fertilita
Plodnost, u zdravé ženy trvá asi do 45 let. Během života ženy dozrává v jejích vaječnících asi 400 vajíček, oplodněných bývá však jen několik.
Gestagenní hormonální antikoncepce
Metoda, při níž se neustále užívají progestin, syntetické hormony s účinkem na žluté tělíska. Tato forma antikoncepce se obvykle podává ve formě minipilulek (denně), injekcí (jednou za tři měsíce) a podkožním implantátem (jednou za 5 let).
Gestageny
Představují skupinu ženských pohlavních hormonů, vznikajících ve vajíčkách v druhé polovině menstruačního cyklu a po oplodnění i v placentě.
Hormonální substituční léčba (terapie)
Podávání přirozeného nebo syntetického estrogenu, progesteronu nebo jejich kombinace s cílem dotvoření hladin těchto hormonů během menopauzy a po ní.
Implanon
Jednotyčinkový antikoncepční implantát, který se aplikuje pod kůži. Malé množství jednoho druhu ženských hormonů, gestagenu etonogestrelu se kontinuálně uvolňuje do těla ženy. Je dostupný i na Slovensku a zajistí antikoncepční ochranu až na 3 roky bez dodatečného zásahu. Je vhodný i pro ženy, které nesmějí nebo nechtějí užívat estrogeny.
Implantát - antikoncepční prostředek
Drobné tyčinky umístěné pod kůži obsahující pomalu uvolňující se hormony, které působí jako prevence proti otěhotnění do pěti let. Implantát se umístí pod kůži použitím lokálního anestetika a může být odstraněn kdykoliv. Nenabízí ochranu proti pohlavně přenosným chorobám.
Antikoncepční injekce
Slouží jako antikoncepční prostředek, který pomalu uvolňuje hormony a brání otěhotnění 8 - 12 týdnů. Nenabízí ochranu proti pohlavně přenosným chorobám.
Kalendářní metoda
Ogino-Knausova - Antikoncepční metoda založená na výpočtu "bezpečných" dní použitím nejdelších a nejkratších menstruačních cyklů. Patří do skupiny přirozené antikoncepce, která vypočítává plodné a neplodné dny z menstruačního kalendáře za posledních 12 měsíců.
Kombinovaná hormonální antikoncepce
Obvykle se podává ve formě tablet, které obsahují dva hormony - estrogen (ženský pohlavní hormon) i progestin (hormon žlutého tělíska). Zvyknou se užívat v 28 denních cyklech (21 dnů se užívají tablety a dalších 7 dní se vynechávají kvůli menstruačnímu krvácení). Pokud je obsah estrogenu méně než 50 mikrogramů na den, takové preparáty se jmenují nízkodávkové nebo mikrotabletky.
Kondom
Zabraňuje oplodnění ženy a ochraňuje před pohlavně přenosnými chorobami a AIDS. Je to vlastně mužská bariérová antikoncepce, vyrobená převážně z latexu, která se před pohlavním stykem nasazuje na ztopořený penis.
Kontracepce = Antikoncepce
Ochrana před oplodněním použitím antikoncepčních prostředků.
Kontraceptívní houba
Polyuretanová houba vsunutá do pochvy, jejímž úkolem je blokovat děložní hrdlo a zároveň uvolňovat spermicidní látku a tak zabraňovat nežádoucímu těhotenství.
Klimakterium
Přechod, menopauza. Období života ženy, během kterého postupně vyhasíná činnost vaječníků a končí menstruační cyklus. Dochází k hormonálním změnám doprovázeným poklesem tvorby pohlavních hormonů. Menstruační cyklus se stává nepravidelným až zcela přestane.
Laktóza
Mléčný cukr, je hlavním cukrem mateřského mléka. Jeho obsah v kolostru je 4g/100ml, ve zralém mléce 7g/100ml. Jeho přeměnou vznikají látky důležité pro vývin mozku. Laktóza mateřského mléka podporuje v střevní flóře novorozenců a kojenců růst bakterie laktobacilus bifidus, a tím je chrání před infekčními průjmy.
Menopauza
Konec menstruací na konci reprodukčního období ženy obvykle kolem 50. roku věku.
Menstruace - menzes
Periodické fyziologické změny v těle ženy, které jsou pod kontrolou reprodukčního hormonálního systému a nutné pro reprodukci.
Menstruační cyklus
Přibližně měsíční proces, během kterého se děloha připravuje na uhnízdění oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění nedojde, výstelka se vypudí.
Metoda měření bazální teploty
Metoda poznání plodných dnů, která je založena na měření ranní teploty ženského těla.
Ovulace
Uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění spermií. Obvykle nastává jednou v jednom a jednou v druhém vaječníku.
Perorální antikoncepce
Pilulky, které obsahují syntetické estrogeny a / nebo gestageny, které zabraňují ovulaci. Používají se jako antikoncepce. Běžně se používá označení "tabletka po".
PMS = premenstruační syndrom
Kombinace fyzických a psychologických symptomů, jako např.. deprese, podráždění, únavnost, nadýmání, změny peristaltiky, napětí v prsou, bolesti v podbřišku, zadržování tekutin, které se objevují u žen před menstruací.
Přirozené metody (antikoncepce)
V ženském menstruačním cyklu jsou plodné a neplodné dny a jejich příznaky mohou být identifikovány použitím speciálně pro tento účel připravených souprav. Nevýhodou je však nedostatečná ochrana proti pohlavně přenosným chorobám.
Progesteron
Ženský hormon produkovaný žlutým tělískem - corpus luteum, který pomáhá regulovat menstruační cyklus a udržovat těhotenství. Jeho účinek spočívá v přestavbě děložní sliznice, která se připravuje na vajíčko a v případě těhotenství chrání oplodněné vajíčko. Spolu s estrogeny připravuje prsní žlázy na tvorbu mléka.
Ranní tabletka
Speciální forma antikoncepce - pilulka, která může být použita v případě nouze jako prevence před otěhotněním poté, co došlo k pohlavnímu styku.
Spermie - ejakulát
Je to mužská pohlavní buňka, která se vyvíjí ve vejcích a její vývoj trvá zhruba 10 týdnů. Po vniknutí do vagíny prožívají asi dva dny a bičíkem se posouvají směrem k vajíčku, které následně oplodnit. V 1 ml je přibližně 50-100 milionů spermií.
Spermicidy
Jsou to přípravky (krémy, želé) ničící spermie a patří do skupiny chemické antikoncepce.
Nespermicidní čípek
Malá tobolka naplněná spermicidů se zavede do vagíny před pohlavním stykem, kde se rozpustí a pomáhá tak chránit před otěhotněním.
Sterilita
Neplodnost, může být jen funkční při nedostatečné produkci hormonů nebo jsou příčinou závažné vrozené vývojové vady pohlavních orgánů, pozápalová destrukce reprodukčních orgánů a stav při aktivní endometrióze.
Třífázová perorální antikoncepce
Kombinace antikoncepčních pilulek s různými množstvími estrogenu a gestagenu, jejichž dávkování se mění během menstruačního cyklu (napodobuje přirozené kolísání hormonů).
Těhotenský test
Test na zjišťování těhotenství. V lékárnách dostat koupit několik různých typů testů. Jejich přesnost je 99%, ale výsledek by měl/a potvrdit lékař/ka.
Vaječník - ovarium
Ženský párový pohlavní orgán, v němž jsou uloženy a vyvíjejí se vajíčka. Produkuje hormony estrogen a progesteron.
Nitroděložní tělísko
Antikoncepční prostředek z plastového materiálu často obsahující měď (tělísko ve tvaru písmene T s ramínky), které se umístí v děloze a zabraňuje tak otěhotnění po dobu tří až pěti let. Nenabízí ochranu proti pohlavně přenosným chorobám.
Ženský kondom
Kapsa přibližně ve tvaru malé plechovky, které je umístěno ve vagíně a vystýlá tak vaginální stěny. Jeho účelem je prevence před otěhotněním a sexuálně přenosnými nemocemi.
Žluté tělísko
Corpus luteum je dočasná žláza s vnitřní sekrecí, která vznikne v oblasti folikulu po ovulaci vajíčka. Vrchol své činnosti dosahuje 20. - 22. den cyklu. Kromě malého množství estrogenů vylučuje zejména progesteron, hormon žlutého tělíska. Pokud žena otěhotní, mění se na těhotenské tělísko a brání menstruaci. Pokud k oplodnění nedochází, žluté tělísko zaniká. Vytvoří corpus fibrosum, které připomíná jizvu.