Ejakulace znamená výron semene, tedy odborně ejakulátu. Dochází k ní ke konci pohlavního styku, při vyvrcholení - orgasmu. Normální ejakulace je nezbytným předpokladem pro to, aby muž mohl svou partnerku oplodnit. Základní součástí ejakulátu jsou totiž spermie a to v milionových množstvích. Ejakulát kromě toho obsahuje i sekrety přídatných pohlavních žláz, jako jsou nadvarlata, semenné váčky a prostata. Tyto sekrety jsou pro plodnost muže velmi důležité, protože bez nich by spermie nemusely být schopny oplodnit vajíčko. Normální objem ejakulátu je 2-8 mililitrů. Pokud je objem menší, může to svědčit pro poruchu v činnosti některé ze žláz, neb o uzavření jejího vývodu.
Ejakulace je nervově řízený děj, který nastává v okamžiku, kdy je sexuální vzrušení muže největší. Centrum pro ejakulaci se nachází v mozku a z něj se nervovými vlákny dostává impuls až ke svalům chámovodů a pánevního dna, které svými stahy vypudí jednotlivé části ejakulátu z pohlavních žláz do močové trubice, kde se smíchají. Současně se musí uzavřít vstup do močového měchýře, aby se ejakulát mohl dostat z močové trubice ven a nesměřoval dovnitř, do močového měchýře. O síle stahů svalů, které se na ejakulaci podílejí svědčí i to, že ejakulát z močové trubice nevyteče, ale doslova vystříkne. Po ejakulaci nastává automatický útlum schopnosti muže dosáhnout ztopoření - erekci. Tento útlum trvá u každého muže různě dlouhou dobu, proto jsou někteří muži schopni znovu se milovat už za několik minut, jiní zase až za několik hodin.
U většiny mužů ejakulace funguje bez problémů. Jsou však muži, kteří svou ejakulaci nedokáží dobře ovládat, k ejakulaci u nich dochází buď příliš rychle, nebo naopak musí vyvinout velké úsilí na to, aby ejakulaci dosáhli a někdy k ní nedojde vůbec. Předčasná ejakulace patří mezi nejčastější sexuální poruchy. Hovoříme o ní tehdy, když k ejakulaci dojde ještě před začátkem pohlavního styku, nebo do 1 minuty od jeho začátku. V širším smyslu můžeme jako o předčasné mluvit o každé ejakulaci, která nastane dříve, než si to muž přeje. Předčasná ejakulace je velmi častá u mladých mužů na začátku pohlavního života. Důvodem je jejich velmi velká vzrušivost a nepravidelnost, nebo menší frekvence pohlavního styku. Postupně, získáváním zkušeností a pravidelnější pohlavním životem tento problém u většiny mužů ustoupí. U některých však předčasná ejakulace přetrvává celý život, ba někdy se může objevit i v průběhu pohlavního života. Příčinou může být krátká uzdička - pruh kůže na spodní straně žaludu, který spojuje žalud s předkožkou. Uzdička je totiž nejdráždivějším místem na penisu. Její zkrácení se projevuje mírným ohnutím žaludu směrem dolů při erekci. Předčasná ejakulace může vzniknout i při zánětu předkožky, nebo kůže žaludu, který se projeví jejich zarudnutím a pocity pálení.
Většinou však jde o vrozenou nebo získanou zvýšenou citlivost centra pro ejakulaci v mozku na sexuální dráždění. Od příčiny předčasné ejakulace se odvíjí i její léčba. Krátkou uzdičku umíme odstranit jejím přetnutím v místním znecitlivění na většině urologických ambulancí, nebo oddělení. Je to nebolestivý zákrok, který trvá cca 20 minut. Při zánětu doporučujeme protizánětlivé krémy nebo masti, které se nanášejí přímo na kůži žaludu. I na zvýšenou sexuální dráždivost už máme léky. Jsou to tabletky ze skupiny antidepresiv, u kterých se využívá jejich tlumivý vliv na centrum ejakulace. Léčba trvá většinou 3 měsíce, efekt se projeví po 14 dnech léčby a v ideálním případě je trvalý. Pokud ani přetnutí uzdičky, nebo tabletky ejakulaci neoddálí, poslední možností je použití lokálně znecitlivějícich sprejů nebo mastí, které povrch žaludu znecitliví a tím oddálí ejakulaci.
Opožděná nebo chybějící ejakulace je většinou těžším terapeutickým oříškem jako předčasná ejakulace. Vzniká většinou u mužů, kteří se léčí na cukrovku, po úrazech míchy, nebo po urologických a břišních operacích. Její příčinou je poškození nervů zprostředkujících stah příslušných svalů. Variantou chybějící ejakulace je tzv.. retrográdní ejakulace - stav, kdy se pro nedostatečné uzavření vstupu do močového měchýře ejakulát namísto ven z močové trubice dostává do močového měchýře. Někdy se nám podaří tyto poruchy ovlivnit léky ovlivňujícími nervový systém, většinou je však stav neměnný a pokud chceme dosáhnout u partnerky těhotenství, musíme sperma získat jiným způsobem, nejčastěji operačně a na oplodnění použít některou z metod umělého oplodnění.
40-letý Adam měl od počátku pohlavního života předčasnou ejakulaci. K ejakulaci docházelo do 1 minuty od začátku pohlavního styku. Další erekce byla většinou možná až za hodinku a proto na to, aby i manželka něco ze sexuálního života měla, používal na její uspokojení jiné způsoby dráždění. Manželka však tento způsob sexu velmi nevyhovoval a jen zřídkakdy dosáhla vyvrcholení. Tento stav trval asi 10 let a až potom se Adam na základě informace v médiích o tom, že předčasná ejakulace se dá léčit, odhodlal zajít za sexuologem. Po vyšetření 3 měsíce užíval léky, které mu pomohly ejakulaci oddálit o asi 7 minut. To úplně stačilo na to, aby i manželka byla s jejich sexuálním životem spokojená.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu