Odborně se zúžená předkožka nazývá fimóza. U dětí je většinou vrozená, u dospělých může vzniknout po opakovaných zánětech předkožky, typické je to u cukrovkářů, kteří mají k zánětům sklon.
Odhalení fimózy je poměrně jednoduché. O fimózu jde tehdy, když se předkožka nedá přetáhnout přes žalud. Doporučuje se předkožku přetahovat přes žalud při každém koupání - nejlépe na konci, když je kůže měkká, vláčná. Cílem je opláchnout žalud a odstranit tak zbytky moči a sekretu z předkožkový vaku, který se nazývá smegma. Pokud se žalud a předkožka neoplachuje, zbytky moči a smegma se mohou zapálit a může vzniknout hnisavý zánět předkožky, který se projevuje jejím zarudnutím a výtokem hnisavého sekretu. Je třeba rozlišit fimózu od srůstů mezi předkožkou a žaludem, které se odborně nazývají adheze. Při adheze se předkožka dá přetáhnout přes žalud, ale pouze potud, pokud není přirostlá k žaludu.
Máme i dospělé pacienty, kteří mají od malička fimózu a nevadí jim dokonce ani při pohlavním styku. Ale většinou problémy přicházejí - buď je to zánět předkožky, nebo při velmi zúžené předkožce až problém vymočit se přes malý otvor. V pubertě a dospělosti jde většinou o nemožnost přehnout předkožku přes žalud při erekci a pohl.. styku, což je spojeno s bolestmi a někdy až s poruchami erekce.
Léčba fimózy je založena na operačním odstranění předkožky, nebo pokud je předkožka dost dlouhá, v odstranění pouze její zúžené části, takže žalud je po operaci nadále částečně krytý předkožkou. Operace se nazývá obřízka, odborně circumcisia. Operace se provádí u dětí v celkové anestesii, trvá cca 30 min. Rána se hojí asi 2 týdny, stehy se nevybírají, ale vypadnou sami. V některých, zejména skandinávských státech se používá i léčba kortikoidními mastmi, které se nanášejí na předkožku a mají pomoci zúžení odstranit, nebo alespoň zmenšit. U nás je tato léčba spíše vzácná a převažuje definitivně operační řešení.
U dospělých se někdy dělá pouze přetnutí prstence s jeho podélným sešitím, ale operace má za následek často neuspokojivý kosmetický výsledek, proto já osobně tuto operaci nedoporučuji. Věk není rozhodující, ale samozřejmě čím je dítě větší, tím lépe se s ním spolupracuje, menší rizika přináší narkóza a podobně. Zvykem je udělat operaci do nástupu do školy, aby dítě nemuselo vynechávat školu. Obřízka se dělá i z náboženských důvodů, u židů několik, myslím 7 dnů po narození, u muslimů v pubertě. Při adheze se dělá tzv.. adheziolýza - rozrušení srůstů, buď jen tahem prstem, nebo pomocí tupé kovové sondy.
Na tuto otázku jsem již v podstatě odpověděl, zvýšené nároky jsou po operaci, aby nedošlo k infikování rány. Po zhojení rány se naopak hygiena mnohem zjednoduší, protože když chybí předkožka, nedochází ke smíchání zbytků moči se smegma a snižuje se riziko vzniku chronického zánětu a pokud by tento zánět trval dlouho i riziko vzniku rakoviny penisu - je dokázáno, že u židů je rakovina penisu extrémně vzácnou, zatímco u muslimů je procento jejího výskytu stejné, jako u neobřezaných mužů. Hraje zde asi roli čas od narození do puberty, neboť pouze tím se židé od muslimů liší.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu