Otoskopie
Jak probíhá vyšetření?
Otoskopie je vyšetření ucha (vnějšího zvukovodu a blány bubínku) pomocí ušní nálevky a světla odraženého ze stopy reflektoru.
Lékař (otorinolaryngologa) nejprve vyšetří zdravé ucho. Světlem odraženým ze stopy reflektoru posvítí na vyšetřované ucho. Nejprve si prohlédne ušního boltce. Do vnějšího zvukovodu zasune ušní trychtýř. Nálevky jsou různé velikosti, lékař ho vybere podle velikosti zvukovodu. Světlem odražený ze stopy odrážeče zasvítí do nálevky a všímá si kůže a obsahu vnějšího zvukovodu a blány bubínku. Protože vnější zvukovod je esovitě zahnutý, tahá ušní boltce směrem dozadu a nahoru, aby se zahnutí zvukovodu vyrovnalo. Na vyšetření je možné použít i otoskopii nebo na podrobnější vyšetření mikroskop (příp. ušní mikroskop - otomikroskop).
Poté vyšetří druhé ucho.
Fyziologický nález:
Uši bez zánětlivých a organických změn. Zvukovody volné, prostorné bez zánětlivých a organických změn. Blány bubínku oboustranně diferencované.
Patologické změny můžeme najít při:
Zánětu vnějšího ucha.
Zánětu středního ucha.
Nádorech ušního boltce, zevního zvukovodu.
Cholesteatomu.
Perforaci blány bubínku (proděravění blány bubínku v souvislosti se zánětem nebo úrazem ucha).
Vápenaté inkrustace po opakovaných zánětech středního ucha.
Insuficienci sluchové trubice.
Faktory zkreslující výsledky:
Masivní otok vnějšího zvukovodu.
Přítomnost ušního mazu, hnisu, krve, epitélií v zevním zvukovodu. V takovém případě je třeba zvukovod nejprve vyčistit vatovou tyčinkou, výplachem nebo odsátím patologického obsahu.