Bakterie pro zdraví - probiotika

 

Dokáží některé bakterie dodat energii, posílit imunitu, ulehčit zátěž, kterou ne příliš zdravou stravou "dopřejeme" našim střevům, trávicímu traktu? Tyto vlastnosti mají probiotika - živé bakterie nacházející se v některých potravinách. Probiotika vznikají například mléčným kvašením, zakysané mléčné výrobky (jogurty, jogurtové nápoje) jsou jejich přirozeným zdrojem. Probiotika se zařazují do skupiny funkčních potravin, které příznivě působí na zdraví člověka. Pozitivní účinek mají však pouze v případě, že se bakterie do střeva dostanou živé a v dostatečném množství.

Bakterie musí přežít nejen skladování během záruční lhůty výrobku, ale zejména přechod trávicím traktem. Účinek bakterii je nastaven tak, že pokud i poslední den záruční lhůty zkonzumujete výrobek s probiotickou kulturou, dostane se do vašeho střeva minimálně 108 živých bakterií z 1 gramu výrobku. Toto množství Bifidobacterium DN 173 010 (Bifidus Essensis) se považuje za dostatečné pro regulaci trávení, případně stimulaci obranyschopnosti člověka.

Kromě Bifidobacterium DN 173 010 (Bifidus Essensis) se v některých probiotických potravinách nachází i Lactobacillus casei DN - 114 001 (Lactobacillus casei Imunitass). Kmen této bakterie má jedinečné účinky na přirozenou obranyschopnost člověka.

 

Účinné i pro mozek

Činnost probiotik nemá pozitivní účinek jen pro trávicí trakt. "Probiotika aktivně ovlivňují stav střevní mikroflóry - pomáhají při trávení, vstřebávání důležitých vitamínů a minerálů, stimulují však i tvorbu látek přirozené obranyschopnosti, snižují přecitlivělost na potravinové alergeny, omezují účinky karcinogenních látek a podílejí se na snižování hladiny cholesterolu."

 

Tělo si probiotické buňky nedokáže vytvořit a je třeba mu je dodávat. Dlouhodobý účinek probiotik zajišťuje  pravidelná konzumace správných probiotických výrobků.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus