Jak na celulitidu?

 

Pomerančová kůže trápí přes 90% žen. Zvýšené riziko je během těhotenství, ale postihuje i dívky v pubertě a ženy v přechodu. Celulitida je běžný proces, zejména u žen, kdy zásoby "uvězněných" tuků se obtížně uvolňují z podkoží, tím se rozvíjejí a napodobují obezitu. Velmi často se zjednodušeně řadí mezi civilizační choroby. No není to tak jednoznačné, ačkoliv je prokázáno, že se vyskytuje častěji v zemích s vysokou životní úrovní, v nichž převažuje vyšší příjem energie než výdej.

V postižených místech se tukové buňky spojují do hrubých hroznovitých třásní, stlačují cévy a tlačí i na horní vrstvy kůže. Zhoršené prokrvení brání jednak zásobování buněk důležitými výživnými látkami, na druhé straně se zpomaluje vylučování odpadních látek lymfatickými cestami. V tukových buňkách se tyto zplodiny metabolismu zadržují, což má za následek zvětšování jejich objemu, a to se nakonec projeví na povrchu kůže. Výsledkem jsou neestetické prolákliny a kopečky připomínající kůru pomeranče.

Pomerančová kůže je způsobena z velké části vodou, ale významnou roli při ní hraje tuk a odpadní látky, které se usazují v mezerách mezi vlákny vaziva. Usazování způsobuje nedostatečná funkce lymfatických cév a špatné prokrvení, což je důsledkem špatného životního stylu.

 

Celulitida nebo obezita?

Obezita je způsobena zvýšením počtu a zvětšením objemu tukových buněk, v kterékoliv oblasti kůže. Postihuje komplexně celé tělo mužů i žen. Velikost nadváhy závisí na množství a kvalitě stravy, je ovlivnitelná dietou a zvýšením pohybu.

Celulitida se omezuje na určité části těla, jako jsou stehna, hýždě, břicho a boky. Povrchově pod kůží způsobuje dystrofie, degeneraci a jizvení postižené tkáně. Hrbolky kůže nejsou tvořeny zbytečnými zásobami tuku, ale jsou výsledkem změn podkožního tukového vaziva, v němž je zadržována voda. Je to progresivní, rozvíjející se proces, který postihuje i štíhlé osoby, převážně ženy, u obézních je výraznější.

 

Faktory podporující vznik celulitidy

Celulitida je problém životního stylu a její řešení spočívá ve změně stravy a každodenních návyků. Výzkum prokázal souvislost mezi znečištěním organismu a vznikem celulitidy.

Na vzniku tohoto problému se většinou podílí hormonální nerovnováha, často způsobena antikoncepcí nebo substituční hormonální terapií, těsné prádlo, které brání proudění krve, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, stres, alkohol, tabák, kofein, pochutiny jako majonéza, salátové dresinky, kečup. Nesprávné stravování vede k hromadění toxinů a nestrávení metabolitů. Nevhodná je strava bohatá na nasycené tuky, jako jsou smažená jídla, používání přepáleného oleje, strava bohatá na živočišné tuky, skryté tuky (uzeniny, zmrzlina, čokoláda, sušenky, tyčinky, bramborové lupínky, bílé pečivo, pokrmy rychlého občerstvení) a nedostatek vitamínů a minerálů.

 

Jak ji porazit

K léčbě je třeba přistupovat komplexně a vytrvale. Léčba spočívá hlavně v radikálním snížení množství zkonzumovaného tuku, ve vyloučení cukrů, snížení přísunu a omezení toxinů a v rozproudění lymfy v lymfatických cévách a kožních krevních vlásečnicích.

Důležitý je dostatečný příjem tekutin 2,5 - 3 litry denně. Pokud nejste zvyklí dostatečně pít, zvyšujte množství vypité vody postupně, aby tento náhlý příjem tekutin nevedl k přílišnému zatížení ledvin. Kromě čisté vody jsou vhodné ovocné šťávy a detoxikační čaje. Důležitá je také pravidelnost v jídle a zdravá, vyvážená strava. Tělo nemusíte trápit nesmyslnými dlouhodobými hladovkami, protože organismus si začne "šetřit na horší časy" a všechny rezervy si odkládá do tukových zásob.

Omezte spotřebu všech živočišných tuků (máslo, sádlo) a orientujte se na střídání konzumace rostlinných olejů lisovaných za studena. Snižte spotřebu masa, nejlépe úplně vynechejte červené maso a střídmě jezte bílé maso - ryby a drůbež. Červené maso nahraďte sójovým. Jelikož podkožní tuk vzniká i z cukru a sladkostí, přestaňte používat bílý cukr a slaďte medem. Místo bílé mouky používejte celozrnnou. Naučte se správně kombinovat potraviny, neboť nesprávné kombinace vedou k celulitidě a obezitě. Denně byste měli sníst 500 g syrové zeleniny a syrového ovoce, ale nemíchejte je spolu. Celulitidu zhoršuje nadbytek kuchyňské soli, která vede k zadržování vody, nedostatek vitamínu C, esenciálních mastných kyselin a bioflavonoidů.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus