Jak na kalorie v nápojích?

Úspěch Vašeho hubnutí závisí na dosažení a přetrvávání negativní kalorické bilanci. To, že množství přijaté stravy a její složení významně ovlivňuje režim hubnutí, Vaši dietu, už určitě víte. Často se stává, že při vlastním hubnutí, zaměřujete pozornost pouze na změnu stravování. Pro příjem kalorií z tekutin mnohokrát zapomínáte a podceňujete ho (průzkumy ukazují, že až 60 procent Čechů nedodržuje pitný režim), a to i přesto, že nevhodné tekutiny mohou tělu dodat mnohem vyšší množství kalorií než v průběhu dne přijatá strava. Nesprávný pitný režim výsledek hubnutí často negativně ovlivní. Následně přemýšlíte nad tím, proč nehubnete, proč Vám dieta nezabírá.

Člověk by měl přijímat denně minimálně 1-2 litry tekutin, optimální množství je 2-3 litry tekutin denně (přepočet je 3 až 4 dcl tekutin na 10 kg své váhy). Tím se myslí především čistá voda, minerálky, neslazené čaje a ovocné šťávy. Množství příjmu však závisí na stavbě těla člověka, na jeho věku, prováděných aktivitách, zdravotním stavu, klimatických podmínkách apod. Tedy je to individuální. Významnou funkci v souvislosti s pitným režimem provádějí ledviny. Jsou orgánem, který je odpovědný za vodní a minerální bilanci v našem těle. Při nadměrném výdeji a nedostatečném příjmu tekutin se v těle hromadí škodlivé toxické látky a v ledvinách se usazují soli. Vznikají ledvinové kameny a přetěžuje se látková výměna. Voda v tkáních, krev a lymfa se zahušťují, oslabuje se obranný systém těla, selhává přenos nervových impulzů, zpomaluje se obnovování buněk, urychluje proces stárnutí.

Když člověk pocítí žízeň, je už pozdě, protože tělo ztratilo již více než 2% tekutin. Proto se doporučuje pít průběžně během celého dne, raději častěji a v menších dávkách. Dobře je začít den sklenicí vody nalačno. Střeva se pročistí, organismus se provlhčí, zlepší se krevní oběh. Při pravidelném dodržování této zásady se zlepší trávení a výsledek spatříte i na pleti. Bude zářivější a hladší.

Slazené nealkoholické nápoje, mléko, pivo a alkoholické nápoje jsou při redukci hmotnosti nevhodné. Tyto tekutiny žízeň sice uhasí, ale zároveň jsou zdrojem vysokého množství energie, obsahují konzervanty a potravinářská barviva.

K biologicky nejhodnotnějším tekutinám patří ovocné a zeleninové šťávy. Mají vysoký obsah vitaminů, enzymů a minerálních látek. Jejich součástí je i cukr, který rychle proniká do krve a je pohotovostním zdrojem energie. Proto se během hubnutí nedoporučuje pít více než 1dcl čisté zeleninové nebo ovocné šťávy denně. Pití ovocných džusů je pro jejich vysokou energetickou hodnotu stejně nevhodný.

Pití velkého množství kávy a některých čajů, jakož i alkoholických nápojů, může způsobit dehydrataci - odvodnění organismu, což také není žádoucí.

Množství vypitých tekutin musí vědomě regulovat hlavně ženy, protože ženy pijí méně než muži. Se stoupajícím věkem se přirozeně snižuje intenzita přirozeného pocitu žízně.

Kontrolovaný příjem tekutin je důležitou podmínkou pro hubnutí. Proto, pokud pijete méně než je doporučené množství, musíte začít postupně zvyšovat denní příjem tekutin.

Abyste nezapomněli pít, připravte si tekutinu hned ráno do láhve, džbánu nebo do sklenice a postavte ji tak, abyste ji měli po ruce a na očích. Osvojte si zásadu, půl hodinu před jídlem vypít sklenici vody. Možná zjistíte, že v tvrzení, že hlad je utajená žízeň, je přece jen trochu pravdy.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus