Čočka je dobrá volba nejen pro diabetiky, lidi s nadváhou a vyznavače zdravé stravy

Čočka je známá a velice chutná luštěnina. Je to plodina, která nevyžaduje složitou úpravu a je hotová už za pár minut. Navíc obsahuje spoustu živin, vitaminů a minerálů. Přitom je kaloricky chudá, což ocení hlavně lidé trpící nadváhou. Ale to zdaleka není vše, proč je vhodné pravidelně zařazovat čočku do jídelníčku.

1. Podporuje svaly

Naše orgány a svaly potřebují neustálý přísun bílkovin pro správný růst a "opravu" celého těla. Čočka obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které jsou potřebné pro budování pevných svalů a správné fungování organismu.

2. Zajišťuje zdravé srdce

Čočka je výborným zdrojem vlákniny, kyseliny listové a hořčíku, které přispívají ke správnému fungování lidského srdce. Kyselina listová snižuje hladinu homocysteinu - což je vážný rizikový faktor pro vznik onemocnění srdce. Hořčík zase zlepšuje průtok krve, kyslíku a živin v celém těle.

3. Pomáhá s trávením

Vysoké množství vlákniny v čočce zlepšuje trávení a pomáhá předcházet zažívacím problémům jako jsou syndrom dráždivého tračníku nebo divertikulóza. Zajišťuje také snadný pohyb střev, což vede ke snížení výskytu zácpy.

4. Snižuje cholesterol

Čočka přispívá ke snižování hladiny cholesterolu v krvi díky vysokému obsahu rozpustné vlákniny. Udržováním vašich tepen v čistotě přispívá ke snižování rizika vzniku onemocnění srdce a mozkové mrtvice.

5. Vhodná i pro diabetiky

Čočka patří spolu s fazolemi a hrachem do kategorie plodin, které pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi. Vláknina v nich obsažená zpomaluje rychlost, kterou je potravina absorbována do krve a tak udržuje stálou hladinu glukózy v krvi.

6. Je dobrý partner při hubnutí

Čočka zahrnuje všechny prospěšné živiny (vláknina, bílkoviny, minerály, vitaminy), jejichž přísun je nutný během cvičení. Plodina neobsahuje prakticky žádný tuk a sto gramů vařené čočky obsahuje jen 108 kalorií.

7. Má vysoký obsah železa

Čočka obsahuje velké množství železa - minerální látky, která je potřebná k zajištění optimální produkce hemoglobinu v těle. Asi 36% doporučené denní dávky železa se nachází v jednom šálku (200 g) této plodiny.

8. Podporuje nervový systém

Podle výzkumu provedeného v jedné nemocnici v Paříži jsou vitaminy a minerální látky, obsažené v čočce, užitečné pro optimální fungování mozku, díky čemuž se podporuje celý nervový systém člověka.

9. Zlepšuje metabolismus

Čočka je dobrým zdrojem mnoha vitamínů - včetně vitamínu B3, který hraje významnou roli při posilování zažívacího systému. Na druhou stranu také podporuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje riziko vzniku onemocnění jako je Alzheimerova nemoc, šedý zákal nebo cukrovka.

Na co si dát pozor při konzumaci čočky?

  • Riziko vzniku ledvinových kamenů - výzkum provedený na jedné univerzitě ve Washingtonu ukázal, že některé druhy luštěnin - jako např. smažené fazole, sojové boby nebo i čočka - mohou zvýšit riziko výskytu ledvinových kamenů. Pokud jste již jednou toto onemocnění měli nebo jste byli lékařem upozorněni na vysoké riziko jeho vzniku, čočku a jiné luštěniny byste měli konzumovat s mírou.
  • Riziko onemocnění ledvin - v čočce se nachází značné množství bílkovin, jejichž nadměrná konzumace může nutit ledviny k odplavování nadbytečných proteinů z těla, v důsledku čehož se z dlouhodobého hlediska může poškodit celková funkce ledvin.
  • Tvorba nadměrných plynů - po vstupu do trávicího systému začne čočka kvasit a vlivem toho se následně uvolňují plyny. Na jedné straně to pomáhá předcházet zácpě, ale na druhé straně to může být pro někoho i negativem. Jak tomu předejít? Pokud víte, že druhý den budete vařit čočku, namočte ji přes noc do studené vody. Díky tomu se sníží její účinky způsobující nadýmání a vy se nebudete muset bát nepříjemných plynů.
Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články