Cvičení, do kterého se musíte nutit, vám nic pozitivního nepřinese!
Zdravý životní styl spojuje přirozený pohyb, vyváženou stravu, ale také pravidelné cvičení a pozitivní myšlení. Protože dodržovat jen jedno nestačí. Do ničeho by se člověk neměl nutit, jinak se účinek zákonitě nemůže dostavit. Přitom každá složka zdravého životního stylu má svá pravidla, která je třeba dodržovat.
Pravidelnost a zásady
Pravidelné cvičení je jednou z cest ke zkvalitnění života, které nám pomůže vymanit se z pohodlnosti a pasivity. Vše ale se vším souvisí, a proto je třeba nejen cvičit, ale zároveň změnit stravování a relaxovat, jen tak se můžeme k něčemu dopracovat. Cvičení podporuje srdeční činnost, normalizuje krevní tlak, zlepšuje schopnost krve přenášet kyslík a prokrvení celého těla. Podporuje tak krevní oběh, čímž zlepšuje metabolickou přeměnu, stimuluje hluboké břišní dýchání, čímž zlepšuje činnost plic a tedy okysličení celého těla, uvolňuje svalové i emocionální napětí, podporuje trávení a činnost střev, posiluje svaly, kosti a vazivo. Cvičení také harmonizuje činnost endokrinologického systému (žláz s vnitřní sekrecí), zvyšuje duševní potenciál a schopnost přemýšlet, redukuje nadváhu, zlepšuje postavu, dodává vitální energii (zpomaluje proces stárnutí), zvyšuje vytrvalost a stimuluje produkci hormonů štěstí - endorfinů - v mozku. Při cvičení je důležité správné dýchání, uvolněnost a soustředění, trpělivost či délka cvičení. Začít je třeba kratším intervalem 20 až 30 minut každý den a po čase ho zvýšit na hodinu. Cvičit v příjemné, větrané a nehlučné místnosti s přiměřenou teplotou nebo v přírodě, kdykoliv během dne, ideálně ve stejnou dobu, nejlépe ráno. Při cvičení bychom však neměli překračovat hranici bolesti, kterou způsobí napětí svalů, protože potom se zhorší pohyblivost a získáváme odpor ke cvičení. Odpoutat se od rušivých podnětů z okolí a lépe se koncentrovat pomáhá cvičení se zavřenýma očima. A nesmíme zapomínat na to, že každý pohyb je třeba spojovat s dechem, což znamená, že se nadechujeme a vydechujeme zásadně nosem.
Pohyb pro zdraví
V podstatě má stejné zásady, které platí pro zvyšování tělesné kondice. Jde zejména o její udržení, a proto by měl být pohyb nezbytnou součástí životního stylu. Vždy si však třeba vybrat takové aktivity, které nám vyhovují, baví nás a přinášejí radost, jen tak nás nepřejde chuť sportovat. Cvičit můžeme ve fitness centrech, ale ideální je také volejbal, tenis, squash, nebo sportování v přírodě či doma. Pravidelné cvičení můžeme podpořit chůzí, která je jednou z nejlepších forem pohybu, protože dostatečně šetří kloubní aparát a páteř. Velkou výhodou chůze je, že se dá realizovat kdekoli a kdykoli s jedinou podmínkou - postupem času třeba zvyšovat její tempo a vzdálenost. Úměrně k vynaložené námaze při cvičení bychom si měli dávkovat i odpočinek, který má být posilující, dostatečně dlouhý a u dospělých přestavuje minimálně 7 hodin denně. Škodlivost kávy, alkoholu či kouření byla už nejednou dostatečně prokázána. Jejich vyloučení ze životních "potřeb" je nejlepší rozhodnutí, jaké lze udělat ve prospěch zdravého života.
Spalování kalorií
Cvičení je nejen výbornou zábavou, ale i činností, která fyzicky a psychicky posiluje organismus, ale zároveň pomáhá hubnout spalováním nadbytečných kalorií. Pokud tedy chcete spálit více kalorií, tak se jich nejvíce zbavíte při těchto aktivitách. V žebříčku vede jednoznačně běh, vždyť za hodinu můžete spálit až 900 kcal a jízda na kole představuje 840 spotřebovaných kalorií. Tenis je vyvážený sport, při kterém potřebujete sílu na hození a odrážení míčku, jakož i dechovou výdrž na kurtu. Za hodinu hry však spálíte 800 kcal, plaváním se zbavíte 540, kcal, za hodinu basketbalu 480 a volejbalu 420 kalorií, zejména z břicha, nohou a hýždí. Aerobní pohybové aktivity posilují nejen srdečně-cévní a dýchací systém, ale zvyšují i energetický výdej, což se dá využít při redukci hmotnosti. Na aerobní aktivity připadá vynaložit 600 až 750 kalorií týdně, což znamená např .: týdně absolvovat 3 až 3,5 hod. pomalé nebo 1,5 až 2 hod. rychlé chůze, 1 až 1,5 hod. běhu, 2 až 2,5 hod. plavání, 1,5 hod. basketbalu nebo 1 až 1,5 hod běhu na lyžích či rychlejší severské chůze s hůlkami v přírodním terénu. Dnes je "in" taneční fitness cvičení zumba, při kterém díky střídání pomalých a rychlých rytmů dochází k efektivnímu spalování tuků. Během jedné hodiny zumby totiž můžete spálit až 500 kalorií, a tak zjistíte, že toto zábavně-taneční cvičení se může stát příjemnou součástí životního stylu každého.