Oslavy tohoto svátku sahají až do šestnáctého století, a i když se s nimi v různých koutech světa pojí jiné tradice a datum, to hlavní má vždy společné - vzdát poctu matkám a mateřství jako takovému. Den matek u nás každý rok připadá na druhou květnovou neděli, což znamená, že letos se na něj můžeme těšit už 10. května, takže je načase se na něj patřičně připravit.
S tím vám může pomoci například speciální nabídka, kterou přináší Kaufland leták příští týden. Dni matek a všemožným dárkům, kterými můžete své mámy potěšit, věnuje celé dvě stránky. Je jen na vás, jestli se vám zalíbí spíše hrnky s věnováním za 64,90 Kč, vázaná kytice za 119,90 Kč nebo sady vonných svíček za 199 nebo 299 Kč. Samozřejmostí jsou také akce na různé bonboniéry a další sladké dobroty, které vykouzlí úsměv na tváři každé obdarované.
Kytice a sladkosti však nejsou to jediné, čím děti dělají svým maminkám radost. Ty menší jim ve škole nebo třeba s pomocí starších sourozenců vyrábějí originální přáníčka, zatímco ti větší se nebojí menších kuchařských či pekařských počinů. Tradice Dne matek se zkrátka liší v každé rodině, a to zejména, když se podíváme na jiné kouty světa. Jak se tento svátek slaví v jiných zemích?
Základ našeho Dne matek včetně jeho načasování pochází jako mnoho svátků z Ameriky. Stalo se to však mnohem později, ve Spojených státech se totiž slaví už od roku 1868. V té době se jednalo o příležitost k opětovnému sjednocení rodin, které se musely rozdělit během občanské války. Postupem času se oslavy Dne matek vyvíjely a po nějakou dobu lidé dokonce nosili květiny jako ozdobu - komu matka zemřela, ten měl bílý, zatímco ostatní nosili červené.
Francouzský Den matek neboli Fete des Meres se na rozdíl od USA, Česka a většiny dalších zemí koná na konci května nebo začátkem června. Oficiálně se tu slaví už od roku 1950 a většina domácností k tomu využívá dárky a dobré jídlo, tak jako u nás. Zdejší zajímavostí je však to, že tu matky za svou významnou roli, kterou odehrávají, získávají medaile. Většinou o ně požádají samy děti už s předstihem, aby je svým maminkám mohly v tento den předat po svém.
Ani v Jižní Americe se na Den matek nezapomíná. V Peru po americkém vzoru připadá na druhou květnovou neděli a stejně tak tu v tento den probíhá předávání dárků a přání. Kromě toho tu však mají i další tradici - tisíce lidí se schází na hřbitovech, kde společně uctívají vzpomínku na matky, které už nejsou mezi námi.
V další jihoamerické zemi, Brazílii, se Den matek považuje za jeden z nejvíce komerčních svátků roku - dokonce stojí hned na druhém místě po Vánocích. Samozřejmě si brazilské matky mohou užívat dárky v podobě květin a sladkostí. Kromě toho tu však dochází také k veřejným vystoupením plným zpěvu, tance a dalších kousků, které si děti připravují. Vše bývá završeno multigeneračními rodinnými večírky s grilováním.
Možná byste očekávali, že evropské země se na datu oslav Dne matek víceméně shodnou. Srbsko však dokazuje opak. Zde se tento svátek slaví až v prosinci, kdy navazuje na Den otců a Den dětí. Všechny svátky připadají na po sobě jdoucí neděle, a tak si v rodině každý člen přijde na své. Jak se můžete přesvědčit v infografice níže, kde mimo jiné najdete i další zajímavosti související s oslavami Dne matek, podobně mají oslavy načasované také v Indonésii, a to už od roku 1953.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu