Denní světlo a podkrovní prostor
Na psychiku člověka pozitivně ovlivňuje, pokud je v podkroví alespoň jedna svislá stěna s oknem, které pak doplňují další okenní otvory ve střeše. Ne vždy je však možné takto vyřešit podkrovní prostor - častěji se setkáváme s nutností zajistit denní světlo přes střešní okna nebo vikýře.
Vikýře jsou realizačně náročnější než střešní okna,
zvyšují však podchodnou výšku, a tím i prostor v podkroví. Jsou výhodnější i z hlediska přehřívání interiéru, protože sluneční paprsky přes ně dopadají pod menším úhlem než přes střešní okna.
Střešní okna přinášejí do interiéru více přirozeného světla
při ploše zasklení srovnatelné s vikýři. Vyplatí se věnovat pozornost správnému výběru velikosti a počtu střešních oken, jakož i způsobu jejich osazení. Pokud se osadí na obě strany místnosti a ve větším počtu, výsledek bude působit více harmonicky. Velmi efektní jsou i kombinace střešního okna s doplňkovým oknem, které na něj zespodu navazuje. V úvahu je třeba brát i dráhu, po níž se kolem střechy pohybuje slunce, aby se využil každý jeho paprsek. Netřeba se světla bát, protože na střešní okna je možné dát širokou paletu rolet a žaluzií, které vám pomohou osvětlení podkrovního prostoru regulovat. U střešních oken platí zásada, že zasklená plocha by měla být minimálně desetinou v poměru k podlahové ploše místnosti.
Ve velikosti oken se však musí kromě rozměrů místnosti zohlednit
i architektonické ztvárnění interiéru a sklon střechy - čím je střecha méně strmá a více se přibližuje k vodorovné ploše, tím větší okno budete potřebovat, abyste získali stejný výhled.
Pokud chceme získat nerušený výhled,
je ideální osadit střešní okno tak, aby jeho spodní okraj nebyl vyšší než 120 cm od podlahy. Kyvná střešní okna však výrobce doporučuje osadit již od výšky 85 - 110 cm. Tak budete dobře vidět ven vestoje, ale i vsedě z pohodlného křesla nebo pohovky.