Děti potřebují do školy kvalitní svačinu, nedávejte jim místo ní peníze!

Co dát dítěti do školy ke svačině? Mělo by si dítě samo vybrat, co mu chutná? Nebo tuto starost vyřešit určitým peněžním obnosem a věřit, že si dítě opravdu koupí celozrnný rohlík a sýr? Otázky, které trápí rodiče školáků, se pokusíme rozebrat a zodpovědět v našem článku.

děti, škola, výživa školáků, svačiny do školy

Zdravou svačinu nenahradíte penězi

Podle lékaře, který se věnuje tématu výživy a jejího vlivu na zdraví a vyučuje mediky v oblasti primární prevence, není přístup rodičů k stravování dětí ideální. Přípravu zdravé školní svačiny v mnoha případech rodiče zanedbávají. Určitě stojí za to si ráno přivstat a s láskou nachystat dítěti kvalitní snídani a do školy čerstvou svačinu, než mu dát do ruky peníze, aby si něco koupilo v bufetu. Ve školních bufetech bývá výběr obvykle mimořádně omezený. Ve většině takových zařízení se výběr zaměřuje na zdraví nepříliš prospěšné potraviny obsahující nedostatek protektivních živin. Nicméně stále mnoho rodičů z časových důvodů dává přednost nejnevhodnější alternativě a dá dítěti peníze, aby si něco koupilo samo.

Nejoblíbenější jsou sladkosti

Pokud necháte výběr a koupi svačiny na dítěti, volba většinou padne na nezdravý typ stravy. I dospělí rádi propadávají rychlé svačině, která obsahuje zejména jednoduché cukry či nevhodné formy tuků. Stejně je to i v případě dítěte, které si neuvědomuje následky svých nezdravých návyků. Ty mohou mít negativní vliv na jeho zdraví a zakoření se v jeho hlavě, co se odrazí na kondici a zdravotním stavu v dětství i dospělosti. Pokud jste rodič, snažte se vyhradit si ráno čas na to, abyste dětem připravili kvalitní svačinu, dejte si však pozor na to, aby nebyla nadměrná a dítě bylo schopno zvládnout oběd. Svačiny by neměly suplovat snídani. Ty by měly tvořit 20% celodenního příjmu živin. Energeticky nadměrná svačina, nevhodně nutričně sestavená, či nevyvážená může natolik zasytit dítě, které pak pochopitelně nezvládne zkonzumovat oběd, zvláště pokud nemá dostatečnou fyzickou aktivitu v průběhu vyučování.

Každé dítě potřebuje něco jiného

Každé dítě je specifické, univerzálně platné doporučení tedy nenajdeme. Také neexistuje přesný návod či doporučení, jaká by měla svačina školáka být a co všechno by přesně měla obsahovat. Závisí to na mnoha faktorech - množství a složení snídaně, věku a pohlaví dítěte. Jiný objem a skladbu stravy potřebuje šestiletá útlá prvňačka a jiný dvoufázově trénující intenzivně rostoucí teenager. Je třeba přihlížet i na chuťové preference, celkový zdravotní stav či roční období, a s tím související aktivní pohyb na čerstvém vzduchu. Pokud mají děti možnost vyběhat se a hrají přes velkou přestávku na školním dvoře například fotbal, určitě se raději zakousnou do chutné svačiny. Mezi dětmi existují velké individuální rozdíly a u každého dítěte se vyskytují dny, kdy sní více nebo méně než obvykle, nebo má chuť na něco úplně jiného a to by měli rodiče respektovat a do jisté míry se přizpůsobit. Samozřejmě, roli hrají i socioekonomické faktory, zejména finanční situace v rodině.

Správné složení stravy během dne

Podle obecných doporučení by svačina měla pokrýt asi 10% denní potřeby energie. Platí jen základní pravidlo - vyhnout se stereotypu a v rámci pestré vyvážené stravy jednotlivé zdroje živin obměňovat a umožnit dítěti poznávat různé chutě, aby se dítě každý den mohlo těšit na něco jiného. Dominantně zastoupeny by měly být plnohodnotné bílkoviny, komplexní sacharidy, správně vyvážený poměr tuků, dostatek vitaminů a minerálních látek. Děti intenzivně rostou a vyvíjejí se, jsou v různé míře fyzicky aktivní, mají vysokou spotřebu energie (dle doporučených výživových dávek pro školáky nad 9000 kJ / d) a potřebují dostatek makronutrientů (ve správném poměru zastoupeny cukry, tuky, bílkoviny) i mikronutrientů (vitamíny, minerální látky). Strava dětí by proto měla být pestrá, vyvážená a střídmá, jako i celá naše racionální životospráva.

Dejte dětem zdravou svačinu

Někomu stačí probiotický kyselo-mléčný výrobek, například jogurt - přednostně neochucený, klidně plnotučný. Ideální je každodenně dětem přibalit do tašky alespoň jednu porci ovoce (lokální a sezónní), popřípadě proužky kedlubny či mrkve. Většině větších dětí, zvláště pokud měly menší nebo žádnou snídani, je třeba doplnit jako zdroj komplexních sacharidů - tenký krajíc chleba nebo pečiva (přednostně celozrnné, zejména u starších školáků), které by měly však sloužit především jako "nosič" na širokou škálu různých druhů zeleniny. Ideální je využít čerstvé, sezónní druhy - střídat papriku, okurku, salát, ředkvičky. Nezapomeňte na tenoučkou vrstvu másla, luštěninové pomazánky, pár kapek olivového oleje, popřípadě avokádo ochucené nadrobno sekanými bylinkami jako je pažitka, řeřicha či bazalka. Pro zpestření občasně můžeme doplnit tvrdým sýrem nebo natvrdo uvařeným vajíčkem nakrájeným na plátky.

Důležitou součástí svačiny je pitný režim

Ideální je čistá pitná voda, neslazený čaj. U starších dětí, kde je nižší riziko udušení, je vhodné přidat hrst ořechů a semínek místo nekvalitních cereálních tyčinek.

Na co si dát pozor při přípravě svačiny

Nevhodné složení a nadměrný příjem kalorií ve svačině se může spolupodílet na vývoji nadváhy, popřípadě obezity u dětí a zvyšovat riziko vzniku diabetu, zubního kazu a dalších onemocnění v budoucnu. A také negativně ovlivnit duševní činnost, což má vliv na prospěch a chování dětí ve škole. V mnoha případech děti nemají nadměrný energetický příjem, ale spíše mají nedostatečný energetický výdej - děti nemají přiměřenou fyzickou aktivitu. Velmi důležité je nejen zvolit si správný druh pohybu, ale dbát také na frekvenci a intenzitu. Měly by se hýbat alespoň hodinu denně. Čeho se určitě vyvarovat jsou nadměrně solené potraviny - salámy, klobásy, smažené maso, slané bramborové lupínky, sladkosti s vysokým obsahem jednoduchých cukrů a trans-forem mastných kyselin. Vynechejte sušenky a různé sladké tyčinky. Občas může přidat pro zpestření kousek kvalitní hořké čokolády.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Víte, co jí vaše dítě ve škole?

I když nachystáte svému dítěti tu nejzdravější svačinu, může se stát, že skončí v odpadkovém koši. Vždyť...
více…

Sladkost za odměnu

Jeden z častých jevů je, že rodiče, prarodiče a také jiní blízcí děti odměňují sladkostmi. Je to klasika. Jdete...
více…

Průměrná hmotnost dětí podle věku

Podívejte se na níže uvedený přehled. Je to průměrná doporučená hmotnost dětí podle věku. Dříve, než...
více…

Můžou děti pít sladké limonády?

Skladba stravy pro děti je poněkud odlišná od toho, jakou skladbu stravy má mít dospělý člověk. Dítě je v...
více…

Doporučený příjem živin pro děti

Pokud chcete pro své děti připravovat zdravou stravu, setkáte se asi s mnoha protichůdnými doporučeními. A jedno z...
více…

Co s obezitou u dětí?

Na dětskou obezitu neznáme rychlá a jednoduchá řešení. Je zajímavé, že odborníci na výživu se v podstatě...
více…

Seznam potravin nevhodných pro děti

Jmenujme několik potravin, které byste měli dětem podávat pouze s přesnou kontrolou. Sladkosti: koláčky,...
více…

Neodejdeš, dokud všechno nesníš

V mnoha rodinách se k prázdnému talíři vztahují různé zajímavé příkazy. Z pohledu obezity u dětí jsou dost...
více…

Může za obezitu dětí televize a pc?

Stručná odpověď zní ano. To, že děti jsou dnes obézní, souvisí také s televizí a počítači. V překladu do...
více…

Obezita u dětí

Žijeme v šílené době. Životní styl, společenské klima, reklama, skladba nabídky v hypermarketech a hlavně tedy...
více…