Bota správné velikosti má pro zdravý vývoj dětské nožičky a pohybového ústrojí velký význam, proto se nedoporučuje kupovat dětem boty přes internet nebo na trhu a podobně. Dětská obuv se musí vyzkoušet, aby bota dítěti na nožce dobře seděla, tak do délky i do šířky. Neméně důležitá je i pravidelná hygiena nohou, stříhání nehtů, nošení bavlněných ponožek a punčoch.
Dětské boty bychom měli nakupovat spolu s dítětem. Dítěti je třeba nožky změřit a obuv mu vyzkoušet. Správné boty musí být vždy delší než chodidlo. Doporučuje se, aby to bylo o tloušťku palce, proto se říká, že bota je dítěti dobře tehdy, jestliže při zkoušení botičky můžeme za patu strčit palec. V délce by měla mít bota totiž rezervu 10-15 mm z důvodu volného pohybu prstů a jako rezerva na růst nožky. Malým dětem nožičky rychle rostou a proto jim pravidelně každé tři měsíce je třeba obuv kontrolovat, zda jim noha z boty nevyroste. Děti potřebují 2-3 velikosti obuvi za rok. Nejlepší je kupovat boty odpoledne, když už noha v průběhu dne napuchne.
Vlivem nevhodné obuvi se dětská noha deformuje, roste do špatného tvaru. Podle odborných zjištění má až 1 / 3 prvňáčků deformované chodidla způsobené hlavně nošením malých bot, někdy až o 2 čísla a každé třetí dítě předškolního nebo mladšího školního věku nosí obuv nesprávné velikosti. Menší děti totiž nejsou tak vnímavé na velikost boty a nejsou dostatečně citlivé na bolest a tlak, kterou jim malá bota způsobuje a nevšimnou si (a ani nás tedy neupozorní), že boty jim už nejsou dobře. Jejich chrupavčité kosti se v těsné obuvi snadno zdeformují.
Děti do 4 let mají na nohách tukové polštářky, které chrání vyvíjející se klenbu před přetížením. Noha vypadá jako plochá, ale není. Děti by neměly běhat bosé po tvrdých plochých podlahách, které máme v bytech (domech), bačkůrky ztlumí tvrdé nárazy a zpevňují nohu, aby nedocházelo k vybočování paty. Naopak pro nožičku je prospěšné běhání po písku nebo trávě.
Velikost nohy u dětí měříme ve stoje v ponožkách nebo v punčochách a vzhledem k tomu, že nemáme obě nohy velikostně zcela identické, měli bychom změřit dětem obě nohy, a to od konce paty po nejdelší prst na noze. Stejně je dobré změřit i šířku chodidla, a to i obvod nohy v místě prstních kloubů. Nožky můžeme zkusit změřit i doma tak, že si nožičku obkreslíme na papír a změříme. Přesnější měření by vám na požádání měli udělat v každé obuvi, kde se prodávají dětské botičky (nebo si je na měřítku změříte sami). Dnes se již můžete setkat i s 3D skenery pro měření velikostí, kterými se dá zcela přesně zjistit velikost dětské nohy. Bosá noha dítěte se vyhledává a výsledek měření se zobrazí na obrazovce i s doporučením správné velikosti obuvi.
Proč je i šířka chodidla důležitá? Prsty na nohou musí mít dost prostoru, jinak se mohou deformovat, pohybovat a vybočit do stran. Zajímat by nás měla i výška nártu a šířka paty.
Pamatujme na to, že dvě stejně staré děti nemají stejnou délku a šířku nohou. Nespoléhejte se na velikost vyznačenou na obuvi. Podle některých výzkumů jsou prý jen 3% obuvi označené správnou velikostí! Pokud se dá vybrat z boty vnitřní vložka, učiňte tak a přiložte k ní nohu dítěte, důležitá je totiž vnitřní délka obuvi, ne vnější.
dostatečně měkká,
co nejlehčí,
z materiálu, který dobře odvádí vlhkost (sací vložka),
kožená (gumové nebo lakované boty na celodenní nošení nedoporučujeme),
prodyšné tkaniny, aby se noha nepotila jako: Gore-tex, Sympatex, apod., které mají i dobré hygienické vlastnosti.
Pravdou ale zůstává, že životnost materiálu není až tak podstatná, protože nožička dítěti za 3 měsíce vyroste a vy musíte zase koupit větší botu.
Při výběru boty si všimneme:
-dostatečný prostor pro prsty a kulatá špička, aby nedocházelo k deformaci prstů, dobrá fixace, tedy dostatečně vysoký a pevný opatek - zpevněná vnitřní část v patní oblasti boty. Pro malé děti je vhodná jen kotníková obuv.
Špičaté boty na podpatcích nejsou pro děti vhodné, i když mohou být právě moderní, ohebnost a tloušťka podešve jakož i správný střih boty jsou důležité (neohebná obuv zvyšuje námahu a únavu při chůzi), čím jednodušší je vnitřní vložka, tím pro děti lepší. Když přejdete rukou uvnitř, neměla by mít příliš hrbolků, výčnělků, vyvýšenin a sníženin.
Jelikož botičky se hlavně v prvních letech života dítěte nosí jen velmi krátce - jen pár měsíců a jsou poměrně drahé (náklady na výrobu dětské boty jsou zhruba stejné jako na botu dospělého člověka), mohou je nosit i sourozenci za předpokladu, že boty již nejsou příliš opotřebované, že podešev není úplně zchozená a pata nebo vnitřní polstrování zničena. Zkrátka opotřebovanost obuvi třeba zkontrolovat.
Chyť nohou
Řekněte dítěti, aby prsty na noze zkusilo zvednout tužku nebo kamínek ze země a přenést jej na druhou stranu pokoje, samozřejmě bez použití rukou. Pokud je dětí více, zábavná může být i štafeta, kde si děti podávají nohama nějaký předmět.
Malování nohama
Na zem si položíme velký papír jako podložku a na něj menší, připravíme si prstové barvy nebo velké voskovky či barvičky a poprosíme děťátko, aby na papír něco namalovalo nebo napsalo, případně si dítě může nožičku otisknout.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu