Dětský pokoj aneb království dětí
Každý člen rodiny má v domácnosti svůj oblíbený koutek, kde tráví volný čas a věnuje se svým aktivitám. Pro děti je takovou místností dětský pokoj. Vhodně zařízený dětský pokoj je prostorem nejen na spaní, ale i na hraní. Měl by růst spolu s dítětem a přizpůsobovat se jeho měnícím se potřebám.
Děti a zejména teenageři tráví ve svých pokojích mnoho času. Dětský pokoj je pro ně ložnicí, obývákem, hernou i pracovnou. Mají v něm umístěné vlastní počítače, televizory i DVD přehrávače. Pokud to dostatek prostoru dovolí, ideální je rozdělit místnost na zóny určené na odpočinek, spánek, práci a zábavu. Při výběru nábytku se řiďte věkem ratolesti i zásadou, že dětský pokoj musí být v prvé řadě bezpečný.
Velikost a umístění
Pokoj pro jedno dítě by měl mít plochu alespoň 8 m². Pokud tuto místnost sdílejí dva sourozenci, její rozměry by neměly být menší než 12 m². Nesnažte se procpat ji nábytkem, dopřejte dětem raději více prostoru na jejich aktivity. Dětský pokoj by neměl být daleko od ložnice rodičů, aby byly zejména malé děti pod jejich stálým dohledem.
Jak zařídit pokoj pro batole?
Nejméně náročné je zařídit pokoj pro nejmenší děti. Prvořadá je zde praktická stránka. Mnozí rodiče většinou mají dítě první měsíce po narození ve své ložnici a až později mu vytvoří vlastní prostor. Batoleti stačí na začátek dětská postýlka či kolébka, skříňka na oblečení, police a přebalovací pult v pokoji. Při koupi postýlky si všímejte především její pevnosti a rozměrů, aby nebyla dítěti těsná již po pár měsících, kvality matrace a konstrukce, která dítěti nedovolí ublížit si. Některé tzv. rostoucí dětské postýlky umožňují po odstranění bočnic vytvořit lůžko i pro větší dítě.
Svět malých dětí je barevný
S růstem dítěte roste i jeho potřeba prostoru. Ve třech letech by už dítě mělo mít vlastní pokoj či alespoň koutek na hraní. Při zařizování prostoru si můžete vybrat ze dvou možností. Vytvořit dětem pohádkový svět pomocí nábytku v pestrých barvách s dětskými motivy a vesele pomalovanými stěnami. Nebo koupit univerzální nábytek a neutrální barvy na stěnách doplnit dětskými obrázky a dekoracemi, napovídajícími, že jde o dětské království. Druhá možnost je praktičtější, protože neuběhne moc času a děti dosáhnou věku, kdy je přestane bavit hravá atmosféra dětského pokoje. Odstranit obrázky a závěsy s pohádkovými postavičkami je finančně méně náročné než měnit celou nábytkovou sestavu. Další výhodou je, že barevnost pokoje můžete rychle změnit podle momentální nálady potomka s využitím textilních doplňků.
Konec hračkám na zemi
Počmáranému nábytku a stěnám předejdete tak, že dětem dopřejete velké plochy na kreslení. Aby se hračky stále neválely po zemi, zajistěte v pokoji odkládací prostor v podobě polic, zásuvek a kontejnerů. Pro menší děti jsou vhodné kontejnery z měkkých materiálů s oblými hranami a nábytek, ze kterého nevyčnívají šrouby. Využít můžete i volný prostor pod postelí, kam schováte krabice se sezónními věcmi. Přístup k hračkám by pro dítě neměl být ztížen, aby nedošlo k úrazům. Neukládejte věci příliš vysoko a raději využijte odkládací boxy z plastu uložené na sebe.
Pokoj pro žáka a studenta
S nástupem dítěte do školy se mění i jeho potřeby, protože žák již potřebuje vlastní koutek na učení. Středem zájmu se stává psací stůl s židlí, které by měly být velikostí přizpůsobeny věku a vzrůstu dítěte. Ideální je, pokud se výška a sklon pracovní desky dají měnit podle činnosti, kterou dítě právě vykonává. Jiný sklon desky potřebuje dítě na kreslení a jiný na psaní a čtení. Kvůli lepší koncentraci umístěte stůl tak, aby dítě nemělo dveře za zády. I přímý pohled z okna jej může vyrušovat při práci. Židle i stůl by měly mít speciální konstrukci. Pamatujte, že správným sezením se předejde pozdějším problémům s páteří. V pokojích studentů se vyplatí investovat i do skryté kabeláže a zakrýt nevzhledně trčící kabele od počítače či tiskárny. Samozřejmostí jsou police na knihy, zásuvky na psací potřeby, stojan na CD. Teenageři ocení i nástěnku, na kterou si připnou fotografie a malý gauč, ze kterého se mohou dívat televizi.
Staňte se dítětem
Dětem se líbí členité prostory a místa, kam se mohou schovávat. Při zařizování dětského pokoje pro nejmenší se proto snažte vcítit do jejich kůže. Sedněte si na koberec, abyste viděli, že celý jejich svět se koncentruje při zemi. Pokud se chystáte vytvořit dětský pokoj pro adolescenta, myslete na to, že je ve věku, kdy potřebuje především prostor pro seberealizaci. A tu mu dopřejete například tím, že mu dovolíte, aby si svůj pokoj zařídil sám.