Dítě ve dvaceti?

Tak mladá a už má dítě? To je pohled společnosti na dnešní dvacetileté matky. Těhotenství se v současnosti odsouvá a dřívější dospělé dvacetileté ženy jsou pro nás dnes ještě dívkami.

těhotenství, děti, mladé matky, výchova dětí

Proč lidé v současnosti odsuzují mladé maminky?

Dvacetiletá ŽENA je přece dospělý člověk. A schválně, proč by si žena nemohla založit rodinu v osmnácti? Prý je to nezodpovědné? Je nezralá? Kazí si budoucnost? Promrhá šance? Nesmysl! Na mateřství v mladém věku se můžeme dívat z různých perspektiv. Zkažený život ... promarněná mladá léta, zbytečná časná odpovědnost. 

Přesto, že současný trend razí linii začátku rodičovství do věku kolem 30 let,

mateřství v mladším věku má mnohé výhody. Jednou z nich je biologická nastavenost na rodičovství. Podívejme se na pár faktů ... Ženy mezi 19. - 30.let života mají v každém menstruačním cyklu více než 50% šanci na početí. Nicméně schopnost počít dítě začíná klesat již v druhé polovině tohoto období, ne až po 30. jak se dlouho věřilo. Také pravděpodobnost předčasného porodu či potratu je v období mezi 20-25 let velmi nízká (pouze okolo 9%). Podobně nízká je i pravděpodobnost, že se dítě narodí s vážnou genetickou poruchou. Organismus ženy snáší těhotenství mnohem lépe než ve vyšším věku. Kromě toho, je příjemné být mladou maminkou. Představme si, kolik bude mít dvacetiletá máma, když bude mít její dítě 10,15, 20. .. Mladé maminky se již v čtyřicítce mohou dožít vnoučat.

Ani vzdělání mladým maminkám nemusí utéct kvůli mateřským povinnostem ...

Studium se dá přerušit a pokračovat v něm po pár letech. Nebo se dá studovat externě. Kdo je chytrý, motivovaný a vytrvalý, může hodně dokázat. Jistě je to komplikovanější, než klidná studijní léta bez rodičovských povinností. Ale dá se to. Jen je třeba chtít.

Podobně je to s budováním kariéry

Že nestihla nic před mateřskou dovolenou? I kdyby poprvé nastoupila do práce jako třicetiletá, stále ji do důchodu čeká přes třicet dlouhých let, během kterých může svou kariéru budovat. Workholička z ní už zřejmě kvůli mateřským povinnostem nikdy nebude, ale i tak dobře!

S bydlením to ta naše máma dvacítka asi nebude mít tak jednoduché ...

Málokdo si může dovolit ve dvaceti koupit vlastní byt, či dům. Pokud nemá rodiče milionáře, nebo solventního manžela, asi si na vlastní bydlení počká ... přesně tak jako její vrstevníci. S tím rozdílem, že ona už vychovává dítě. Mladé maminky mají také co závidět jejich svobodným vrstevnicím - volnost, cestování, studijní pobyty, nezávislost ... To už asi nedohoní. Že ne? A co takhle podívat se na to z druhé strany? Procestovat svět se dá i ve čtyřiceti! Sice už tehdy těžko "nabalí" mladého pohledného Itala ..., ale moře tam snad na ni počká. Stejně se může vydat na studijní pobyt, přestože si ho už bude muset zaplatit z vlastní kapsy, ne z toho univerzitního. Děti dorostou až příliš rychle ... dospějí. A mámy, co rodily jako dvacetileté, mají ve čtyřiceti dospělé děti a život před sebou.

Skutečně je to taková katastrofa, i když se "uklouzne" v dvacítce?

Právě kvůli, nebo spíše díky vysoké plodnosti v mladém věku je pravděpodobnost neplánovaného těhotenství skutečně vyšší. To však neznamená, že se mladé páry nedovedou zhostit nové úlohy zodpovědně. Pomůže jim to rychleji "dospět". Ne vždy mateřství v dvacítce znamená neuvážené uklouznutí bez schopnosti zodpovědně přijmout následky. Proto se pokusme neodsuzovat mladé maminky pro jejich nezodpovědnost, jen kvůli jejich věku. Nejde přece o to, v jakém pořadí vystudujeme, porodíme, pracujeme na své kariéře ...

I pozdější mateřství má jistě mnoho výhod oproti tomu včasnému,

stejně jako má včasné výhody oproti pozdnímu.Věci nejsou jen černé nebo bílé. Ať už se žena stane matkou v osmnácti nebo ve třiceti pěti, je to její volba a každý by ji měl respektovat. Své děti milujeme stejně, ať jsme je počali v osmnácti nebo až po oslavě své třicítky. Mateřství je dar, kterého si musíme vážit bez ohledu na to, v jakém věku nás potkalo. Ačkoli článek může vyznít jako upřednostnění brzkého mateřství, je spíše psaný jako snaha o poukázáním na výhody, které z něj plynou a vnést trochu optimismu do současného pohledu na mladé rodiny.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nosíte své miminko často v náručí? Nejenže ho vychováte správně, ale také správně poroste!

Utišujete dítě když pláče v náručí? Tak to ale vůbec neděláte chybu! Nejenže své dítě rychleji utišíte, ale...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Jak nevychovávat děti, pokud chcete, aby byly v životě spokojené?

Jak vychovat dítě se zdravým sebevědomím, dítě které se nebude cítit ukřivděné nebo naopak nebude nebezpečně...
více…

Děti vychovávané mazlením, budou duševně vyvinutější než děti, na které se křičí

Objímáte často svoje děti a mazlíte se s nimi? Tak to svým dětem pomáháte ke správnému duševnímu vývoji. A...
více…

Hledáte psa k malým dětem? Pozor, ne všechna plemena snesou dětskou "péči"!

Máte malé dítě nebo ho zatím pouze plánujete a chcete i čtyřnohého mazlíčka? Ne všechna plemena psů jsou vhodná...
více…

Televize malé děti rozvíjí, ale může jim i škodit!

Televizní programy vychovávají naše děti za nás. Ale jak? Je to ta správná výchova? A je v pořádku, že často i...
více…

Proč stále ještě vychováváme dívky k nízkému sebevědomí?

Žijeme v době, kdy by již nemělo na pohlaví záležet. Ale není tomu tak. Stále se dělají rozdíly mezi chlapci a...
více…

Co si přejí děti, jejichž rodiče se rozvedli?

Pro většinu dětí je rozvod hodně špatným obdobím a velkou neznámou. Ale rodiče mohou zvládnout tento náročný čas...
více…

Ideální rodič není ten, který obětavě ometá dítěti cestu, ale ten, který ho učí samostatnosti!

Všichni bez rozdílu milujeme své děti. Ale občas by se hodilo trochu méně lásky a opečovávání. Často ve svém...
více…

Proč se pravidleně doma setkávat u jídla?

Jídlo je nejen naší každodenní potřebou, ale má v našich životech i společenský rozměr. Ne nadarmo se při...
více…