Např.. pár dní před začátkem školy ho probuďte v dřívějších ranních hodinách (přibližně v takových, v jakých bude vstávat během školního roku), aby si zvyklo na dřívější vstávání, nebude mít pak se vstáváním takové obtíže.
Možná máte doma školáka, který se do školy už výslovně těší a s učením nemá problémy.Ten si učivo zopakuje rád. Co však s takovým školákem (menším či větším), kterému se do toho nechce? Vysvětlete dítěti, že je třeba, aby si zopakovalo učivo, které je základem pro další, nové učení. Najděte si čas a učivo si opakujte spolu s ním. Při opakování učiva začněte vždy předmětem, který ho nejvíce baví a zajímá (vůbec nevadí, pokud to bude výtvarná či tělesná výchova).
Učivo si opakujte přibližně v čase v jakém bude probíhat vyučování. Předmětům, které jdou vašemu školákovi nejhůře, věnujte nejvíce času a častěji je opakujte. Pozor však, abyste u dítěte nevyvolaly odpor. Pokud vidíte, že se mu do něj příliš nechce pustit, řekněte mu, že 30 minut se bude učit a pak si může pohrát nebo věnovat jiné činnosti.
Učení bude zajímavější a pro dítě poutavější, pokud z něj bude mít zábavu. Toho můžete snadno docílit. Řekněte svému školákovi, ať si pozve spolužáky či kamarády přibližně ve stejném věku, nebo pozvěte děti z rodiny. Mohou si navzájem vyměňovat informace a prověřovat své znalosti. Udělejte ze svých školáků učitele a ze sebe zvídavého žáka - vyměňte si úkoly a zahrajte se na školu (dítě tím bude motivované, bude se chtít ukázat, jak je šikovné a co všechno umí. Je dost pravděpodobné, že sáhne i po jiných knihách či encyklopedii , aby si rozšířilo obzor v dané oblasti. Nezapomeňte dávat vašemu učiteli mnoho otázek a ptejte se i na to, co vám dítě neřeklo, neboť si automaticky myslí, že to víte. Můžete si vytvořit např.. týdenní školu, kdy každý den bude přednášet jiní učitel (školák).
Pokud jste trochu kreativnější, při zapojení fantazie mohou mít úkoly i charakter křížovek či logických úkolů. Pro dítě bude tato forma opakování si učiva zajímavá a bude se na ni těšit (takové učení není stereotypní a pro dítě je lákavé). Můžete také poprosit vašeho školáka, aby vytvořil nějaké testy on sám a dal je vyřešit vám nebo svým kamarádům. I při řešení testů nezapomínejte dítě motivovat - pokud vyhodnotíte test a dopadl dobře, zaslouží si nějakou odměnu, např.. malou drobnost, sladkost. Pokud naopak test dopadl špatně, odměnu mu nedávejte a nebo jen malou, symbolickou za snahu.
Neustále řešení příkladů či čtení dítě unaví a můžete u něj vyvolat negativní vztah k danému předmětu. Podkryjte školákovi pár tajemství, které na něj čekají, v pozor však, nebuďte příliš iniciativní, abyste nedocílili opačný efekt a to nudu během školního roku, protože pro dítě na vyučování daného předmětu již nebude nic nového, zajímavého.
Správné držení tužky, kreslete různé tvary a utužujte mu paměť básničkami či písničkami.
že si ceníte každé jeho snahy, úsilí, dosažených úspěchů a naučte ho, že člověk se vzdělává celý život; Věnujte dítěti dostatek času nejen během učení ale i během trávení volného času a při jeho volnočasových aktivitách. Při hodnocení si všímejte, co je důležité, méně kritizujte, více chvalte. Netrestejte dítě za špatné známky, ale správně ho motivujte, např.. tím, že sled lepších známek pro něj může znamenat více času u počítače, televize, výlet či delší večerku.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu