Domácí bylinkové máslo výborně chutná a zbaví vás i některých zdravotních problémů
Přemýšlíte, co si natřít na chléb? Paštiky a sýry jsou často nevalné kvality, navíc obsah dózy často nestačí ani na pár kousků pečiva. Vyzkoušejte bylinkové máslo! Jeho zdravotní účinky lze měnit podle bylinky, kterou přimícháte. Víte, kterou byste měli s máslem rozmixovat jako první?
Bylinkové máslo
Vytvořit bylinkové máslo je skutečně jednoduché. Stačí kvalitní máslo, hrst bylinek podle chuti nebo zdravotních problémů a mixér. Máslo nakrájejte na menší části, aby se vám snadněji mixovalo a přidejte bylinky a špetku soli. Nechte ho ztuhnout v chladničce. Je lepší, pokud použijete 125 gramové máslo, protože pokud ho smícháte s čerstvými bylinkami, musíte ho spotřebovat do 48 hodin.
S dobromyslí
- Natírejte si ho na pečivo, když bojujete s průduškovým kašlem. Dobromysl také zlepšuje vykašlávání a má antibakteriální účinky, proto ho skvěle využijete, když váš organismus bojuje s plísněmi. Máslo s dobromyslí ocení zejména alergici na plísně. Opatrní s jeho konzumací musíte být, když se snažíte zhubnout. Dobromysl totiž povzbuzuje chuť k jídlu. Pokud si ji dáte k večeři, snadněji usnete. Bylinka se používá i jako přírodní prostředek proti nespavosti.
- Náš tip: Kromě špetky soli, můžete do másla přimíchat i stroužek česneku a pepř. Takto upravené bylinkové máslo dodá středomořskou příchuť nejen čerstvému křupavému pečivu, ale i opečené zelenině.
S petrželkou
- Petrželka má silné antibiotické a antiseptické účinky. Výborně podporuje imunitu, i pevnost kostí. Petrželové máslo by proto měly jíst zejména ženy v menopauze, kterým hrozí osteoporóza. I mladší ženy ho však ocení, zejména proto, že upravuje nepravidelnou menstruaci.
- Náš tip: Petržel je hlavní ingrediencí při přípravě hlemýžďů. Francouzi ho vyrábějí tak, že do 125 g másla přidají: 2 polévkové lžíce citrónové šťávy, 2 lžíce nasekané petrželky, česnek podle chuti, mořskou sůl a pepř. Rozmixují a dají zchladit. Tradičně ho nechají roztát na horkých šnecích, ale vy ho můžete přidat i na pečené kuře nebo rybu.
S pažitkou
- Nepodceňujte zdravotní účinky pažitky, zlepšuje pravidelnost stolice a proto je skvělou prevencí rakoviny tlustého střeva. Podporuje trávení a čistí střeva. Má také antiseptické účinky a chrání buňky před volnými radikály. Pažitkové máslo oceníte, pokud máte vysoký krevní tlak. Pokud se kvůli tlaku nebo cholesterolu obyčejnému máslu vyhýbáte, to s pažitkou určitě ochutnejte. Pažitka totiž snižuje krevní tlak i cholesterol.
- Náš tip: Pažitkové máslo nechte roztát na uvařených bramborách, budou chutnat úžasně.