Pokud chcete mít zdravé, štíhlé a zformované tělo, pak se musíte se stejnou vážností věnovat kardio i silovému tréninku. Hlavně začátečníkům a těm, co se snaží zhubnout přebytečné kilogramy, se stává, že silový trénink prostě ignorují, nebo se mu nevěnují dostatečně. Pokud se příliš zaměří na kardio, mohou přijít o cennou svalovou hmotu, která je klíčem k trvalému zhubnutí a vyformování těla. Důvod? Tuk spalují právě svaly a ty se budují v rámci silového tréninku! Naopak, zejména mužům se stává, že ve snaze získat svalovou hmotu vynechávají kardio, které je velmi důležité pro kardiovaskulární systém, zdraví a celkovou kondici.
Možná se i vám někdy stalo, že jste začali chodit do posilovny či běhat. Nevydrželo vám to však více, než několik dní nebo týdnů a to jen proto, že jste se do trénování vrhli bezhlavě: bez rozumného tréninkového plánu a jasně nastaveného cíle. Pokud to myslíte se sportem opravdu vážně, pak jednou z prvních věcí, na které byste měli myslet, jsou kvalitní informace včetně plánu cvičení. Pokud je sestaven správně, brzy uvidíte na sobě výsledky, bude vás dále motivovat, vyhnete se zraněním a přetrénování a cvičení se už nikdy nevzdáte. Nesmíme zapomínat ani na to, že stejně důležité jako cvičení, je i dostatečný odpočinek.
Ani ten nejlépe sestavený tréninkový plán však nebude fungovat tehdy, pokud nebudete ovládat správnou techniku cviků. Jak se tomuto vyhnout? Nejlepší je začínat s někým zkušenějším, kdo vám vše vysvětlí a upozorní vás na chyby. Ideální je kvalifikovaný fitnes trenér. Vhodnou volbou jsou také videa s podrobnými popisy cviků. Později už můžete cvičit bez obav samostatně.
Správně provedená a dostatečně dlouhá rozcvička připraví svaly na zátěž a je také prevencí zranění. Přestože je důležitá, mnozí ji vynechávají. Úvodní rozehřátí by přitom mělo trvat minimálně 10 minut a po něm by měl následovat strečink. To platí i pro závěrečné ochlazení a natažení svalstva.
Odborníci upozorňují hned na několik chyb, kterých se lidé dopouštějí při cvičení. Podle nich je třeba zabránit nevyváženému silovému tréninku, v jehož rámci se člověk zaměřuje pouze na určité svalové skupiny. Varují také před špatnou technikou prováděných cviků a vynecháváním rozcvičky. Za důležité považují také postupné a neustálé zlepšování se, které vychází z rozumného tréninkového plánu a jasně stanoveného cíle. Je důležité, aby člověk neupadl do stereotypu a stále na sobě pracoval.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu