Dovolená a nástrahy exotické kuchyně
Vůně dálek má příchuť i netradičních pokrmů, které naše oči ani žaludky jakživ neochutnali. Na druhé straně je léto i doba, kdy si cestovatelé naberou plná zavazadla jídla s cílem ušetřit na dovolené. Ne však všechno vydrží transport v létě a ne všechno můžete do sebe házet jako odolní domorodci. Přestože před vámi stojí "stoleček prostři se" v podobě All Inclusive hodů, řiďte se alespoň základními pravidly, jak přežít léto bez trávicích katastrof.
Zákeřná Salmonela
Salmonela žije snad jen proto, aby vám mohla zkazit dovolenou. Místo romantického pobřeží, trávíte čas mezi stěnami toalet. A to v tom lepším případě. Někdy si po řádění této bakterie poležíte i v nemocnici. Přesto patří k "top ten" letním onemocněním. Pokud s ní nechcete mít co do činění, vyhněte se všem potravinám s mléčným složením, nebo surovým vejcím. Stejně obejděte i potraviny, které jsou vystaveny rojem much. Právě ony umí rozšířit všemožné infekce z infikovaných potravin i na zdravé ovoce. Jednoduše jídlo na které si volně sedá hmyz je kombinace, která po střevních potížích přímo volá.
Riziko číhá v potravinách
Existují bezpečné a rizikové potraviny. Obojí však mohou představovat riziko, zejména pokud nemáte dobrý přehled o jejich zpracování. Nikdy nejezte vejce ani maso, o jejichž dokonalém tepelném zpracování nemáte jistotu. Je opravdu vražedná kombinace připravit si na letní terase polosyrové steaky. Je třeba totiž říci, že maso ještě nemusí být napadeno bakteriemi, aby vám škodilo. Teploty v létě nepůsobí na trávení lehce a proto těžší jídla jako je nedopečené maso, mohou pořádně nabourat trávení. Samozřejmě, že mezi lehká jídla nepatří ani houby, speciálně v kombinaci s alkoholem a jejich konzumaci se také raději vyhněte. Pokud to pro vás nebude příliš velká daň, vylučte během léta i příliš pikantní jídla, uzeniny a mastná masa. A samozřejmě zažívacímu traktu nelahodí, pokud si do žaludku nacpete vše od výmyslu světa. Stoly All Inclusive totiž počítají s tím, že po dvou dnech už i největší jedlíci přejdou na suchary. Léto, žravost a plné stoly nejsou nikdy dobrá kombinace.
První pomoc
Při průjmu je nejlepší tělu doplňovat tekutiny a minerály, které "ztrácíte" na záchodě. Dopřejte si minerální vody, černé a zelené čaje, ovocné i zeleninové šťávy. Musíte přijímat dostatek hořčíku, vápníku, ale zejména draslíku. Pokles těchto látek je pro organismus příliš nebezpečný. Pijte minimálně 10 sklenic tekutin a pokud na vás praží tropické slunce, příjem vody ještě zvyšte.
Žádné dlouhé skladování
Nikdy nedávejte dohromady teplo auta v zavazadlovém prostoru a šunku, mléko, sýry. Mohou být nebezpečné přesto, že jejich doba spotřeby ještě ani zdaleka neuplynula. Jsou to příliš choulostivé potraviny, abyste je testovali v nehostinné teplotě. Cestovatelé jsou zvyklí praktikovat i pověstné "vypalování červa". Alkohol si přesto s mnoha potravinami vůbec nerozumí. Koliky umí vytvořit právě se zmíněnými houbami a také se stává obzvláště nepříjemný společník s těžkými dezerty. Opatrně proto s procenty, které do sebe během veder nalijete. Na slunci s ním totiž mnohem rychleji dospějete k dehydrataci organismu a úpalu.
Pozor na led
Přestože vás už od letiště až na hotelový pokoj doprovázejí řeči o tom, abyste si vodu kupovali výhradně v balených lahvích, na ledové kostky jaksi zapomenou. Navíc někteří turisté při čištění zubů ze strachu použijí minerálku a na druhé straně si klidně osvěží drink kostkami ledu nebo drtí. No samozřejmě, že led nedělají z vody, kterou koupili v obchodě. Proto nikdy nekombinujte led s nápoji v zemích, kde není bezpečné pít vodu z vodovodu. A že domorodcům přece nic není? Voda ani v těchto zemích není vysloveně škodlivá, ale má podstatně jiné makrobiotické složení jako naše Evropská. Organismus domácích je zocelený místním klimatem, ale turista si to většinou odskáče.