Současnost a budoucnost 3D televizorů
Televizory od svého vzniku po dnešek prošly opravdu dlouhou vývojovou cestu, na níž bylo několik důležitých mezníků. Prvním byla změna černobílého vysílání na barevné. Druhým, jehož svědkem jsme právě v současnosti, je sledování televize ve třech rozměrech.
3D není, až taková novinka
Možná jste ani nevěděli, že trojrozměrný obraz má poměrně dlouhou historii známou již ve 30. letech 19. století. Když se podíváme do historie, tak nejstarším typem 3D je stereoskopické zobrazování dvou vedle sebe položených snímků pořízených ze dvou různých úhlů v zelenomodrém a červeném barevném spektru.
S brýlemi nebo bez nich
Dnes jsme samozřejmě dále a tak umíme náš zrak i o něco lépe oklamat. 3D technologie můžeme rozdělit na dvě základní kategorie - na ty, které pro sledování obrazu ve třetím rozměru vyžadují speciální 3D brýle a na ty, které brýle nevyžadují, nazývané auto stereoskopické
Jak vlastně troj rozměr vzniká?
Vytváření prostorového obrazu je v podstatě založeno na samostatné projekci pro levé a pravé oko. Při vytváření 3D efektu jsou využívány dvě kamery, které snímají stejný obraz a jsou od sebe vzdáleny sedm centimetrů. Proč právě tolik? Tato hodnota totiž odpovídá vzdálenosti očí. Takto získané obrazy a záběry jsou od sebe mírně vzdálené a při využití správných technologií promítání a sledování vytvářejí prostorový 3D efekt.
Je to budoucnost televize?
Určitě ano. Alespoň podle mnoha odborníků na digitální technologie jde skutečně o budoucnost televizního vysílání. A to zejména v případě auto stereoskopického zobrazování, kdy není třeba využít aktivní 3D brýle, jak jsme si zmiňovali výše.
V této souvislosti však můžeme mluvit také o některých nevýhodách. Tou může být i zorný úhel, ze kterého je možné 3D televize sledovat, nebo také cena takového spotřebiče.
Vraťme se však k zornému úhlu, který může být poměrně velkým problémem. Během sledování totiž dochází vlivem změny zorného úhlu ke zhoršení prostorového vjemu 3D, děje se to především při pohybu diváka před obrazovkou.
Další věc - taková televize neumožňuje její sledování většímu počtu diváků. Potěšující zprávou však je, že technologie auto stereoskopického zobrazování jde stále dopředu a už dnes jsou na trhu televizory, které nabízejí sledování z devíti různých úhlů.
Jsou tu však i jiné nevýhody, které potřebují svůj čas. Jak jsme vzpomínali, cena může nejednoho zájemce odradit. Stejnou překážkou mohou být i nedotáhnuté technologie, které se nacházejí ve fázi testování. A proto se zatím na trhu objevily jen televize s menšími úhlopříčkami. Ty však nenabízejí takový zážitek ze sledování 3D, jako například 3D televize využívající technologii Eclipse a aktivní 3D brýle.
Ale i navzdory nějakým počátečním chybám a omezením budoucnost sledování televize bezesporu patří 3D televizorem. No kdo ví, co přijde po nich?