Fasády, omítky a barvy

V současnosti se všude na okolí setkáváme se zateplováním a výstavbou. Stavebnictví, ačkoli o něco pomaleji, funguje i navzdory finanční krizi. Bydlet se přece musí. Záleží však na vás, jak budete bydlet a zda si můžete dovolit nové omítky nebo vnitřní barevné variace.

V těchto dnech právě končí barevné jaro, které vystřídá stejně veselé a barevné léto. I v těchto již letních slunečných dnech si však můžeme všimnout na mnoha domech stop, které na nich zanechala zima. Špatný odvod vody a nadměrná vlhkost však mohou být v některých domech i celoročním problémem.

 

Drenážní vrstva a anglické dvorky

Dnes již mnozí stavebníci pochopili, že nejen oheň je dobrý sluha a špatný pán, ale to stejné můžeme říci i o vodě. Většina současných novostaveb rodinných domů má kolem obvodových stěn drenážní vrstvu a anglické dvorky, které zabezpečují odvod nadbytečné vody a vláhy a zároveň tak prosvětlují sklepní prostory a okna téměř pod povrchem.

Fasády mohou mít více podob, můžeme je obkládat různými materiály z plechu, kovu, a zároveň tak vytvořit ochranu proti dešti. Na výběr máme různé skleněné fasády v podobě oken, skleněných tvarovek, betonové prefabrikáty, plastové obklady a fasády a také dřevěné fasády ve formě různých obkladů.

Oblíbené jsou i různé fasády a obklady z kamene, cihel, se zateplovací vložkou nebo bez ní. Nezapomeneme ani na různé keramické a betonové tvarovky či různé imitace.

 

Efektivní zateplování

Úprava a zateplování fasád je efektivní a moderní způsob šetření nákladů na vytápění a únik tepla a stejně i zamezuje pronikání nadměrné vlhkosti. V konečném důsledku má zateplení i podíl na estetice a kvalitě bydlení či životního stylu.

Stavebník si dnes může vybrat vnější omítku z více materiálů. Na trhu jsou v nabídce tři základní omítky: akrylátová, silikonová a silikátová. Všechny druhy navíc dostanete i v různých barevných odstínech.

Omítky dále dělíme na jednovrstvé, dvouvrstvé, nastříkané, ale i s hladkým povrchem, strukturované či plastické. V našich podmínkách se nejčastěji používá dvouvrstvá štuková vápenná omítka. Vyšším standardem je sádrová omítka a protipólem hladké omítky je naopak omítka strukturovaná. Běžně se používá na venkovní fasády domů a bytů, ale v některých případech se dá použít i v interiéru, zejména v halách či v místnostech s krbem. Zpravidla ji však nepoužíváme na všech stěnách. K jejím nevýhodám určitě patří skutečnost, že se na ní "dobře" drží prach, a proto by stěna měla obsahovat ještě i omyvatelný potěr.

 

Interiérové omítky

Vnitřní omítky jsou vždy základem povrchové úpravy stěn. Plní nejen estetickou funkci, ale navíc chrání před mechanickým poškozením. Kromě toho mají i funkci akustickou, tepelně-izolační, protipožární a fungicidní.

Pokud nejste spokojeni s omítkou, je nejvyšší čas na rekonstrukci. V některých případech ponecháváme původní omítku a do ní nasekáme drážky na nové rozvody elektřiny. Nejlepší však je, pokud celou stěnu znovu natřeme omítkou s určitou zrnitostí. Pozor, novou omítku nenanášíme na sádrokartonovou stěnu, protože omítkovina se zrnitostí by k ní nepřilnula. Po základní omítce následují nátěry, které rozdělujeme na akrylátové, silikátové a modifikované silikátové.

Akrylátové barvy vysycháním tvrdnou a jsou otěruvzdorné. Silikátové barvy naopak tvrdnou na základě reakce nátěrové látky a modifikované jsou kombinací akrylátů a silikátů.

 

Výběr konkrétní barvy

Velmi důležitý je správný výběr, množství a spolehlivý odborný tým, který vám pomůže při výběru konkrétní barvy. K důležitým vlastnostem barvy patří i stálobarevnost, odolnost barvy vůči přímému působení slunečních paprsků či prodyšnost.

V konečném důsledku je důležitá vaše představivost a fantazie, která nezná hranic, ale raději dělejte všechno s mírou. Názor psychologů na barvy je opodstatněný a měli bychom ho alespoň v něčem respektovat.

 

Barvy a psychika

zelená - uklidňuje
červená - dráždivá a ohnivá
oranžová, žlutá - příjemná, teplá, rozzáří každý prostor
bílá - zvětšuje prostor, je neutrální
bleděmodrá - působivá, dává volnost a jistotu
tmavé barvy - jsou pochmurné, melancholické, nevhodné a navíc zmenšují prostor

 

Odstíny barev

Odborníci dnes obvykle radí, že je lepší používat spíše jemné odstíny barev a ne základní barvy, které jsou příliš působivé a umělé. Při výběru barev bychom však měli zohledňovat i osvětlení, působení denního a umělého světla či doplňky a vybavení místnosti. V konečném důsledku by mělo všechno dohromady ladit, což nám do každodenního života určitě přinese hodně optimismu a elánu. Štěstí a pohoda jsou v domě velmi důležité a mohou nám přinášet pocit tepla a klidu, i když venku prší nebo tam zuří nelítostná vichřice.

 

Barevné stěny

V minulosti se skoro v každé domácnosti používali spíše jednobarevné bledší barvy, aby na ně mohli aplikovat válečky s různými vzory. Dnes jsou naopak velmi populární barevné stěny. Podle mnohých odborníků by alespoň jedna strana v pokoji měla být barevná, ladící s nábytkem nebo naší náladou.

Před prvním nátěrem je vhodné na podklad nanést penetrační nátěr, který zajišťuje přilnavost nátěrových látek a zpevňuje podklad. Pak aplikujeme nátěrovou látku štětcem nebo válečkem. Důležité je správné namíchání barvy, kterou pak nanášíme alespoň ve dvou vrstvách.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus