Začátek fitness, které bylo pojaté jako trvalá činnost, sahá do období antiky. Staří Řekové měli zálibu v pořádání sportovních her. V bojových soutěžích vynikali zejména Sparťané. Už Athéňané zastávali názor, že ve zdravém těle je zdravý duch, a podle tohoto pravidla se i řídili. Známý Hippokrates tvrdil, že cvičení a zdravá strava mají vliv na zdraví člověka. Zájem o vnější vzhled, resp. estetický vývoj těla byl zaznamenán v období renesance a zejména oblastech Itálie. Umělci se inspirovali starověkými Řeky a Římany.
Nahlédněme nejprve do oblasti Německa. Skutky podložený zájem o rozvoj těla přišel až v 18. století, kdy se ve škole ve městě Dessau vyučovaly i předměty jako běh, jízda na koni, šerm nebo tanec. Autorem myšlenky byl Johann Basedow, kterého později následoval Němec Johann Christoph Friedrich GutsMuths, učitel, vychovatel, nazývaný také "pradědeček gymnastiky", protože vyvinul základní principy sportovní gymnastiky.
vnesl "novinky" do tělesné kultury pruský občan Friedrich Ludwig Jahn, "otec moderní gymnastiky". Kromě vedení mladých mužů k tělesné zdatnosti organizoval v oblasti tělesné kultury festivaly, které byly lákadlem pro tisíce lidí. Podobně jako v Německu se pěstování tělesné kultury šířilo i v jiných státech. V 20. století vycházejí různé publikace, vznikají sportovní kluby a zařízení ,jejichž cílem je rozvíjet tělesnou kulturu, například ve třicátých letech 20. století JH Pilates sestavil cviky, které v upravené podobě známe dnes pod názvem pilates. Koncem šedesátých let se začíná psát historie aerobiku, který o pár let později proslavila herečka Jane Fondová.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu