Houby - jaké jsou jejich léčivé účinky?

Trápí vás vrásky, záněty či vysoký krevní tlak? Patnáct gramů léčivé houby denně by mělo vyřešit vaše problémy. Nevěříte? Pojďte se spolu s námi podívat na léčivé vlastnosti některých našich hub.

Hlíva ústřičná - na srdce i vrásky

Hlíva ústřičná je dřevokazná houba. Ze stromů přijímá mnoho živin, které se podílejí na jejích léčivých účincích. Patří mezi ně zejména schopnost aktivovat buňky, které v těle vytvářejí přirozenou imunitu. Jednou z nejdůležitějších látek, které obsahuje, je pleuran, tedy polysacharid složený z glukanů, které v lidském těle aktivují buňky přirozené imunity a vytvářejí velkou protizánětlivou aktivitu. Kromě toho obsahuje hlíva ústřičná důležité vitamíny B, D, C, K, ale i proteiny, steroly, některé mastné kyseliny, dále chrom, měď, železo, jód, draslík, selen a zinek. Je skutečně bohatou zásobárnou důležitých prvků. Má však ještě jednu důležitou látku, a tou je vláknina, díky níž se z těla uvolňují usazené škodliviny. Hlíva je protivirová, protirakovinotvorná, léčí onemocnění srdce, likviduje bakterie, posiluje nervový systém a snižuje cholesterol v krvi. Měli byste po ní sáhnout, když se na vaší pleti objeví vrásky, neboť tato léčiva houba zajišťuje v těle regeneraci buněk a tím zpomaluje stárnutí. Jako účinný pomocník působí i při léčbě zánětů, kloubních a kožních onemocnění, léčí ekzémy a odstraňuje i bradavice virového původu. Doporučuje se i při onemocněních ledvin a jater. Zlepšuje metabolismus, regeneruje vnitřní orgány a tlumí vedlejší účinky chemoterapie. V Číně se tato vzácná houba využívá k posílení žil a proti strnulosti končetin. V Rusku z hlívy vědci vytvořili účinné antibiotikum. Pokud hlívu nejíte jen jako výbornou pochoutku, ale jako lék, měli byste si ji dopřát každý den. V lékárně z ní dostanete extrakty, ale výborná je i v polévce a existuje množství dalších receptů, které udělají radost vašim chuťovým pohárkům.

Hnojník obecný - zastaví rakovinné bujení

Hnojník obecný se vyskytuje volně v přírodě. Pokud ho najdete, sbírejte jen mladé plodnice zbarvené do růžova či fialova a velmi rychle je doma zpracujte. Po osmačtyřiceti hodinách se totiž roztékají. Hnojník je bohatý na bílkoviny, aminokyseliny, uhlohydráty, vlákninu, draslík, hořčík, vápník, železo, mangan a zinek. Je zdrojem několika důležitých vitamínů, jako je C, B1 a B2. Doporučuje se konzumovat ho na podporu trávení a při léčbě hemoroidů. Čínští vědci, kteří léčivým houbám věnují mimořádnou pozornost, dokonce zjistili, že u některých typů nádorů hnojník úplně zastaví bujení rakovinných buněk. Kromě toho se významně podílí na snížení cukru v krvi a snižuje krevní tlak.

Lesklokorka lesklá - léčba rakoviny

V čínské lidové medicíně se využívá již více než tři tisíce let a co je důležité, roste i u nás. Je označována za houbu štěstí a dlouhého života. Čínští císaři o ní skládali oslavné ódy, v Japonsku je dokonce této houbě zasvěcený chrám. Není proto divu, že lesklokorku vědci podrobně biochemicky rozpitvali. Našlo se v ní množství účinných látek s protinádorovými, protivirovými a protibakteriálními látkami, které dokážou podpořit imunitní systém těla a regenerují játra. Účinky lesklokorky byly ověřeny, například proti viru hepatitidy B, HIV, viru herpes simplex, proti bakterii helicobacter pylori, ale i proti vysokému krevnímu tlaku a různým alergiím. Kouzelná houba je účinná i při chronické žloutence, bronchitidě, ale i při astmatu, vysokém krevním tlaku a pomáhá i na záněty kloubů a ledvin. Houba se v tradiční asijské medicíně využívá i na posílení plodnosti, imunitního systému, snižuje krevní tlak i cholesterol, odbourává nespavost a zklidňuje nervy. Přípravek z houby používali ruští kosmonauti na zvýšení vitality a dříve i himálajští nosiči proti nemoci z výšek. V současnosti je ve stádiu ověřování s pozitivními výsledky preparát z této houby, který dokáže stabilizovat pokročilý nádor plic.

Jdeme na houby!

Všechny potřebné informace, jakož i mapy výskytu hub najdete v mykologické poradně na internetové stránce. V případě, že si nejste jisti, zda jste našli tu správnou houbu, stačí ji vyfotit a přidat na stránku, kde vám ji odborníci pomohou identifikovat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pokud máte rádi kávu - pijte ji

O vhodnosti a nevhodnosti kávy se napsalo již mnoho článků, neustále se o ní polemizuje a je předmětem mnoha...
více…

Vitamíny - jsou vždy prospěšné našemu tělu?

V zimě proti chřipce, na jaře proti únavě, v létě na dobré opálení, na podzim proti depresi. Jsou všelékem a...
více…

Jak si zdravěji osladit život?

Pokud se chcete stravovat rozumněji, nečekejte na novoroční předsevzetí. Začněte vánočními koláči. Vyměňte...
více…

Med - sladká medicína

Umíte si vybrat správný med? Zatímco medovicový je výborný pro astmatiky, lipový může způsobit bušení...
více…

Zelí jako všelék

Jestliže bylo zelí ve vaší kuchyni dosud pouze občasný host, udělte mu permanentku. Zelí je staletí považováno za...
více…

Co ještě třeba nevíte o vejcích?

Pokud si myslíte, že vaše vejce budou mít určitě skvělou chuť, neboť mají krásný oranžový žloutek, jste...
více…

Káva - je to lék nebo droga?

Umíte si představit den bez kávy? V malých dávkách má na organismus pozitivní účinek. Ne však obarvená voda...
více…

Šípek - různé druhy využití

Červené korálky podzimu nevyužívejte jen na dekoraci. Vyčarujte si z nich zdravé lahůdky. Vitamin C zůstane v...
více…

Jak rozlišit prospěšné a škodlivé emulgátory neboli éčka?

Máte celulitidu? Na vině jsou éčka! Možná to zní jako nesmysl, ale někteří odborníci to skutečně...
více…

Léčivé bylinky nejen do čajů, vyzkoušejte bylinkové tinktury.

Otravuje vás na podzim melancholická nálada? Zažeňte ji třezalkovou tinkturou. Na bércový vřed vyzkoušejte...
více…