Houby - jaké jsou jejich léčivé účinky?
Trápí vás vrásky, záněty či vysoký krevní tlak? Patnáct gramů léčivé houby denně by mělo vyřešit vaše problémy. Nevěříte? Pojďte se spolu s námi podívat na léčivé vlastnosti některých našich hub.
Hlíva ústřičná - na srdce i vrásky
Hlíva ústřičná je dřevokazná houba. Ze stromů přijímá mnoho živin, které se podílejí na jejích léčivých účincích. Patří mezi ně zejména schopnost aktivovat buňky, které v těle vytvářejí přirozenou imunitu. Jednou z nejdůležitějších látek, které obsahuje, je pleuran, tedy polysacharid složený z glukanů, které v lidském těle aktivují buňky přirozené imunity a vytvářejí velkou protizánětlivou aktivitu. Kromě toho obsahuje hlíva ústřičná důležité vitamíny B, D, C, K, ale i proteiny, steroly, některé mastné kyseliny, dále chrom, měď, železo, jód, draslík, selen a zinek. Je skutečně bohatou zásobárnou důležitých prvků. Má však ještě jednu důležitou látku, a tou je vláknina, díky níž se z těla uvolňují usazené škodliviny. Hlíva je protivirová, protirakovinotvorná, léčí onemocnění srdce, likviduje bakterie, posiluje nervový systém a snižuje cholesterol v krvi. Měli byste po ní sáhnout, když se na vaší pleti objeví vrásky, neboť tato léčiva houba zajišťuje v těle regeneraci buněk a tím zpomaluje stárnutí. Jako účinný pomocník působí i při léčbě zánětů, kloubních a kožních onemocnění, léčí ekzémy a odstraňuje i bradavice virového původu. Doporučuje se i při onemocněních ledvin a jater. Zlepšuje metabolismus, regeneruje vnitřní orgány a tlumí vedlejší účinky chemoterapie. V Číně se tato vzácná houba využívá k posílení žil a proti strnulosti končetin. V Rusku z hlívy vědci vytvořili účinné antibiotikum. Pokud hlívu nejíte jen jako výbornou pochoutku, ale jako lék, měli byste si ji dopřát každý den. V lékárně z ní dostanete extrakty, ale výborná je i v polévce a existuje množství dalších receptů, které udělají radost vašim chuťovým pohárkům.
Hnojník obecný - zastaví rakovinné bujení
Hnojník obecný se vyskytuje volně v přírodě. Pokud ho najdete, sbírejte jen mladé plodnice zbarvené do růžova či fialova a velmi rychle je doma zpracujte. Po osmačtyřiceti hodinách se totiž roztékají. Hnojník je bohatý na bílkoviny, aminokyseliny, uhlohydráty, vlákninu, draslík, hořčík, vápník, železo, mangan a zinek. Je zdrojem několika důležitých vitamínů, jako je C, B1 a B2. Doporučuje se konzumovat ho na podporu trávení a při léčbě hemoroidů. Čínští vědci, kteří léčivým houbám věnují mimořádnou pozornost, dokonce zjistili, že u některých typů nádorů hnojník úplně zastaví bujení rakovinných buněk. Kromě toho se významně podílí na snížení cukru v krvi a snižuje krevní tlak.
Lesklokorka lesklá - léčba rakoviny
V čínské lidové medicíně se využívá již více než tři tisíce let a co je důležité, roste i u nás. Je označována za houbu štěstí a dlouhého života. Čínští císaři o ní skládali oslavné ódy, v Japonsku je dokonce této houbě zasvěcený chrám. Není proto divu, že lesklokorku vědci podrobně biochemicky rozpitvali. Našlo se v ní množství účinných látek s protinádorovými, protivirovými a protibakteriálními látkami, které dokážou podpořit imunitní systém těla a regenerují játra. Účinky lesklokorky byly ověřeny, například proti viru hepatitidy B, HIV, viru herpes simplex, proti bakterii helicobacter pylori, ale i proti vysokému krevnímu tlaku a různým alergiím. Kouzelná houba je účinná i při chronické žloutence, bronchitidě, ale i při astmatu, vysokém krevním tlaku a pomáhá i na záněty kloubů a ledvin. Houba se v tradiční asijské medicíně využívá i na posílení plodnosti, imunitního systému, snižuje krevní tlak i cholesterol, odbourává nespavost a zklidňuje nervy. Přípravek z houby používali ruští kosmonauti na zvýšení vitality a dříve i himálajští nosiči proti nemoci z výšek. V současnosti je ve stádiu ověřování s pozitivními výsledky preparát z této houby, který dokáže stabilizovat pokročilý nádor plic.
Jdeme na houby!
Všechny potřebné informace, jakož i mapy výskytu hub najdete v mykologické poradně na internetové stránce. V případě, že si nejste jisti, zda jste našli tu správnou houbu, stačí ji vyfotit a přidat na stránku, kde vám ji odborníci pomohou identifikovat.