Na cestování s batohem je dobré používat univerzální a koncentrované produkty, které nahradí i několik přípravků najednou a mají vzhledem k vysoké koncentraci zároveň malý objem a nízkou hmotnost. Koupit si můžete třeba produkt australské firmy Sea to Summit, který nahradí mycí přípravek na nádobí, prací prostředek i mýdlo na pokožku. Samozřejmostí je biologická odbouratelnost. Mýdlo si můžete koupit buď v tekuté nebo tuhé formě, která se vám při neopatrné manipulaci nevylije. Dobrou a praktickou moderní vymožeností je i bezoplachové mýdlo, které jak poznáte již z názvu, nemusíte oplachovat a koupit si ho můžete i v antibakteriální variantě.
Účinný repelent se prodává ve formě spreje, roll-onu nebo si ho můžete koupit také jako pohodlný repelentní náramek. Účinnou složkou přírodních repelentů často bývá éterický olej z citronely (citronová tráva). Jedničkou ve výrobě účinných přírodních repelentů je francouzská firma Para Kito, jejichž přípravky dokáží ochránit až 10 hodin proti Aedes albopictus (přenašeč viru dengue a zika), 6 hodin proti Anopheles gambiae (přenašeč malárie) a 11 hodin proti Culex (běžný komár) a 7 hodin je prokázaná účinnost proti klíšťatům. Navíc jsou voděodolné, bez alkoholu a chemických příměsí a v recyklovatelných obalech.
Alespoň malou lékárničku by měl mít na cestě volnou přírodou každý. A pokud jde o horského vůdce, tak ten by měl mít outdoorovou lékárnu profesionálně vybavenou. Koupit si můžete jen outdoorový obal, označený viditelným křížem nebo celou vybavenou lékárničku. Každopádně by v lékárničce měla být zejména hliníková dlaha, sterilní obvazy, pinzeta na klíšťata, elastický obvaz, náplasti, dezinfekce na kůži, oční kapky, nůžky, alu folie a gumové rukavice. K tomu si ještě můžete dokoupit v lékárně léky tišící horečku, bolest a trávicí problémy.
Krém na ochranu proti slunečnímu záření by neměl chybět v žádném turistickém zavazadle. A to v létě, na podzim, na jaře i v zimě. A vůbec nevadí, že když vyrážíte z domova je pod mrakem a předpověď počasí hlásí stejné vyhlídky i na další dny vašeho putování po horách. Ideální je, vybírat krém na opalování s faktorem sluneční ochrany alespoň 30 a nejen proti UVA, ale také UVB a takový, který nemění ochranné vlastnosti ani když se zpotíte. Pro vysokohorskou turistiku a na ledovce kožní lékaři doporučí ideálně krémy s faktorem sluneční ochrany 50+.
Největší hygienických potřeb a lékárniček pro první pomoc na horách najdete v ověřených internetových obchodech. Nepodceňujte tuto stránku výletu, nejen do hor, protože se vám může vymstít. Stačí zanícený puchýř a komplikace při náročné túře je na světě. Přitom stačí málo. Důkladná dezinfekce a přiložení náplasti s polštářkem. O nezbytnosti repelentů není pochyb a mytí pokožky, to je nutnost, i když nepotkáváte lidi, kteří by vás upozornili na to, že nepříjemně páchnete!
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu